بتون چیست و چگونه تولید می‌شود؟

0

بتون یکی از قابل استفاده‌ترین مصالح ساختمانی است که به وسیله بشر توسعه یافته است، بتون: محکم، با دوام، برای استفاده نسبتاً ارزان و انتقال آن آسان است. در برابر آتش یا آب، هوا یا فشار زیاد صدمه نمی‌بیند. سدهای عظیم، پل‌ها، آسمان خراش‌ها، بزرگراه‌ها، منازل و باند فرودگاه از بتون ساخته می‌شوند. بتون از سیمان پرتلند «نوعی خاصی سیمان که در آب سفت می‌شود»، آب، شن، ماسه یا سنگ‌های خرد شده تهیه می‌شود. مواد، اندازه گیری شده و با هم مخلوط می‌شوند. سپس به وسیله قرار دادن آن‌ها در قالب می‌توان آن را به صورت دلخواه شکل داد.

عمل مخلوط کردن باعث می‌شود که آب و سیمان به صورت خمیر در آمده و قطعات شن و ماسه را می‌پوشانند. وقتی خمیر سفت شد، قطعات را در بر گرفته و یک توده سنگی شکل به وجود می‌آورد. مرطوب نگه داشتن بتون پس از قرار دادن در قالب آن را سخت‌تر می‌کند، زیرا یک واکنش شیمیایی بین سیمان و آب رخ داده و با گذشت زمان بتون سخت‌تر می‌شود.

بتون به طرق مختلف برای مقاصد خاصی به کار می‌رود. برای مثال وقتی در قسمت‌های بلند و باریک مورد استفاده قرار گیرد ممکن است شکسته شده یا از هم جدا شود. برای پا برجا ماندن بناهای سیمانی در برابر نیروهایی که ممکن است آن‌ها را شکسته یا خم کنند، می‌توان میله‌های فلزی یا شبکه‌هایی را در بتون قرار داد که این نوع بنون مسلح یا «بتون آرمه» نام دارد.

بتون را می‌توان به وسیله ریختن در اطراف مفتول‌های فلزی «میلگرد» محکم نمود. وقتی این میلگردها محکم می‌شوند، قبل از سخت شدن بتون، بتون تحت فشار قرار گرفته و محکم می‌شود. چنین بتونی، بتون فشاری نام دارد. یک نوع بتون که در حال حاضر ساخته می‌شود، شامل بیلیون‌ها حباب هوا در هر سانتیمتر مکعب بوده و بتون آب بندی شده نامیده می‌شود. جاده‌ها از این نوع بتون ساخته شده و در برابر یخ زدگی و دوباره گرم شدن آسیب نمی‌بینند. بنابراین می‌توان دید به واسطه عملکرد زیاد آن، در بناها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.