بزرگ‌ترین فوران و انفجار آتشفشانی در تاریخ چه بود؟

0

هنگامی که به چنین پرسش‌هایی فکر می‌کنیم، باید بدانیم که رکوردهای ثبت شده‌ای در تاریخ داریم و تاریخی که در آن وقایع ثبت شده در دوران ماقبل تاریخ و در ابتدای شکل‌گیری زمین، زلزله‌ها و انفجارهای غیرقابل تصوری، رخ داده است.

اما بنا بر شواهد تاریخی، در جزیره آتشفشانی کراکاتوا در اندونزی در سال ۱۸۸۳ بزرگ‌ترین انفجار به وقوع پیوست. شدیدترین قسمت انفجار آتشفشان در صبح روز ۲۷ اوت همان سال اتفاق افتاد.

بیائید با هم نتایج این انفجار عظیم را بررسی کنیم. اول از هر چیز تمام قسمت‌های شمالی و جنوبی جزیره از بین رفت! قبل از وقوع انفجار، جزیره منطقه‌ای در حدود ۱۸ مایل بود و حدود ۹۱ تا ۴۲۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار داشت. بعد از انفجار فقط گودالی در ته اقیانوس دیده می‌شد که بیش از ۳۰۰ متر پائین تر از سطح دریا بود؟

ستون‌هایی از سنگ، گردو غبار و خاکستر در حدود ۱۷ مایل از زمین به هوا برخاست و چنانچه این ستون‌ها در حال پراکنده شدن بودند در وسط روز تا فاصله ۱۵۰ مایلی، هوا تاریک و ظلمانی شد. صدای حاصل از انفجار در محدوده وسیعی شنیده می‌شد. در حقیقت این دور ترین مسافتی بود که صدای یک آتشفشان طی کرده است، یعنی ۳ هزار مایل!

احتمالاً جدی‌ترین خسارت و ویرانی که به‌وسیله این انفجار مهیب حاصل شد، در نتیجه امواجی بود که در اقیانوس‌ها به وجود آمد. بزرگ‌ترین امواجی که طول آن‌ها به ۱۵ متر می‌رسید. تمام دهنده‌ها را ویران کرد و سبب مرگ ۳۶۰۰۰ نفر گردید. این امواج مسافت بسیار زیادی را طی کرد و حتی به دریای مانش یعنی ۱۱۰۰۰ مایل دورتر رسید.

ضمنا آتشفشان کروکاتوا دوباره در سال ۱۹۲۷ فعال شد، اما خوشبختانه یک انفجار آتشفشانی شدید و بزرگ نبود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.