بهمن چیست؟

0

بهمن: ریزش توده‌ای از برف، یخ یا خاک سست و اشباع شده از آب و سنگ می‌باشد. بهمن خاک و سنگ‌ها، نوعی از ریزش خشکی است. آن حتی در مناطقی که دارای برف نیستند نیز اتفاق می افتد. دامنه پرشیب کوهستان یا پرتگاهی که از آب اشباع یا به نحوی سست و بی دوام شده باشد. خاک در چنین دامنه‌های پرشیبی نمی‌تواند باقی بماند. در این موقع است که بهمن آغاز می‌شود. این نوع بهمن، اغلب در فصل بهار اتفاق می‌افتد، هنگامی که برف‌های زمستانی آب شوند و زمین را خیس کنند. بهمن ممکن است در جایی که رودخانه ساحل خود را می‌فرساید یا در جایی که انسان، جاده یا معدن و تونلی در پای دامنه کوه احداث می‌کند، اتفاق بینند. این نوع ریزش زمین اغلب سبب مسدود کردن دره‌ها شده و در نتیجه دریاچه‌های بزرگی به وجود می‌آید.

بک بهمن برفی هنگامی اتفاقی می‌افتد که برف بر روی پائین دامنه بدون شیب کوهستان باقی نمی‌ماند. برف‌های قدیمی و قالبی شکل، کاملاً ثابت و استوار، حتی بر روی دامنه‌های پرشیب، باقی می‌مانند. اما برف‌های جدید و سست و پودر مانند حتی ممکن است از روی دامنه‌ها کم شیب نیز ریزش کنند.

هنگامی که ریزش کمی از برف آغاز شود، اغلب سبب حرکت توده‌های بزرگ پائینی می‌شود و همچنان که بهمن به پائین می‌آید حجم و قدرت تخریب آن افزایش می‌یابد. در جاهایی که برف به زحمت روی دامنه نگهداشته شده حتی یک صدا ممکن است سبب سقوط بهمن شود، زیرا صدا دارای ارتعاش بوده که سبب ریزش بهمن می‌شود.

در کوه‌های آلپ، هنگامی که کوهنوردان در حال عبور از سراشیبی‌های خطرناک هستند، راهنما به آن‌ها توصیه می‌کند که سکوت کنند، زیرا ارتعاشات ممکن است باعث ریزش بهمن شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.