بیماری تب یونجه چیست؟ شمارش گرده چیست؟

0

در طول فصل «تب یونجه» روزنامه های بسیاری از شهرها، شماره مخصوص گرده روزانه را منتشر می‌کنند. گرده چیست و چه رابطه ای با تب یونجه دارد و شمارش گرده یعنی چه؟ فردی که مبتلا به بیماری تب یونجه است، نسبت به گرده و با سایر مواد موجود در هوا، حساسیت دارد. گرده: ماده‌ای است که در داخل اکثر گلهای گیاهان تولید شده و سپس به‌صورت ذرات و دانه‌هایی وارد هوا می‌شوند. و همچنانکه حشرات گرده ها را منتشر می سازند، باد نیز سبب انتشار اکثر ذرات مولد تب یونجه می‌شود. ۳ گروه عمده گیاهان هستند که گرده آن‌ها تب یونجه تولید می‌کند و هر گروه فصل معینی دارد. برای مثال: درختان در ماههای آوریل و مه سبب تولید تب یونجه می‌شوند. گیاهان علفی بسیاری باعث تب یونجه می‌شود که در ماههای مه تا جولای دیده می‌شوند و علفهای هرز، گرده هایی تولید می‌کنند که باعث تب یونجه از ماه اوت تا اکتبر می‌شوند.

چون برخی از علفهای هرز می‌توانند بیش از ۱۰۰۰۰۰ دانه گرده تولید کنند، درمی‌یابید که در یک زمان خاص چه مقدار گرده وارد هوا می‌شود. طبیتعا هر چه مقدار گرده بیشتر باشد، قربانیان تب یونجه نیز بیشتر خواهد بود و به همین خاطر شمارش گرده انجام می‌گیرد. افرادی که باید در برخی فصول که گرده ها فراوان است محل مربوطه را ترک کنند، می دانند که چه زمانی می‌توانند دوباره مراجعت کنند.

طریقه شمارش گرده، بسیار ساده است: یک قطعه شیشه که یک طرف آن آغشته به روغن باشد، در وضع افقی در هوای مورد آزمایش قرارداده می‌شود و معمولاً مدت ۲۴ ساعت آن را به همان حال می گذارند. سپس دانه‌های گرده جمع شده روی آن را با میکرسکوپ می شمارند. باد و هوا، ارتباط زیادی با مقدار گرده موجود در فضا دارند. بارانهای سنگین در فصل تابستان سبب می‌شود که گیاهان رشد کرده و مقدار زیادی گرده منتشر شود. و چنانچه ماههای تابستان خشک باشد، مقدار گرده کمتری تولید خواهد شد. نور خورشید به رشد گرده ها کمک نموده ولی هوای مرطوب موجب رکود در رشد آن‌ها می‌شود. هر گاه صبح زود باران ببارد، گرده افشانی قدری به تأخیر می‌افتد.

به این دلیل نام این بیماری تب یونجه است که علائم آن در طی فصل خشک‌کردن یونجه در انگلستان پدیدار می‌گردد. یک پزشک در سال ۱۸۱۲ گزارشی در مورد بیماری نوشت و به آن «تب یونجه» نام داد که به همین نام باقی مانده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.