بیماری سل چیست و چه علائمی دارد؟

0

بیماری سل توسط میکرب باسیلوس توبرکول ایجاد می‌شود. متأسفانه این بیماری در تمام نقاط دنیا و بیشتر در نقاط پر جمعیت غیربهداشتی و فاقد تغذیه صحیح، شایع است.

خوشبختانه بشر دارای مقاومت زیادی در برابر عفونت و بیماری است. حدود ۹۰% از مردمی که در شهرها زندگی می‌کنند، گاهی دچار حداقل یک کانون کوچک عفونی می‌شوند اما اغلب، هرگز متوجه آن نمی‌شوند و فقط کمتر از ۱۰% مبتلایان به این مرض می‌میرند.۳ نوع باسل توبرکول وجود دارد: انسانی، گاوی و پرندگان. انسان توسط نوع انسانی و گاوی مبتلا می‌گردد. میکرب از طریق هوا وارد ریه شده و سبب ایجاد عفونت اولیه با التهاب و خراب شدن بافتها می‌شود.

پس از عفونت اولیه: میکربها اغلب در ناحیه قفسه سینه منتشر و التهاب بیشتری را موجب می‌شوند. از این ببعد، بدن مقاومت و ایمنی خود را در برابر عفونت افزایش می‌دهد و در بیشتر موارد با برجای گذاشتن اثر بروی بافت، جراحات بهبود می یابند.

ولی بااین‌وجود، تعدادی میکرب ممکن است بدون ایجاد مزاحمت همچنان باقی بمانند. گاهی عفونت سل، پس از چند سال مجددا در بدن شخص ظاهر می‌شود که با عفونت جدید است و با عود عفونت قدیم. این میکرب ممکن است در سراسر ریه منتشر شوند. میکرب سل امکان دارد وارد خون شده و به دستگاه‌های دیگر بدن وارد شود و بدین ترتیب به مفاصل و کلیه ها سرایت کنند.

هنگامی‌که سل در سراسر بدن پخش شود، بیماری پیشرفته است و به آن مرض سل می‌گویند. بیمار دچار تب، تعریق زیاد و از دست دادن اشتها شده و لاغر و ضعیف می‌گردد، چون ممکن است انسان بدون آنکه به این مسئله واقف باشد، دارای کانون کوچکی از عفونت باشد، بهتر است بطور منظم توسط پزشک کاملامعاینه شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.