خرچنگ نعلی چه موجودی است و چگونه زندگی می‌کند؟

0

خرچنگ نعلی از موجودات جذاب می‌باشد. در ابتدا بنظر می‌آمد که یک خرچنگ نباشد. اما بهرحال این حیوان از انواع خرچنگ‌ها و عنکبوتیان است. نام علمی آن «limulus polyphemus»‌ می‌باشد. که توصیف کننده چشمان این حیوان است. «polyphemus» به معنی غول یک چشم می‌باشد. این جانور چهار چشم دارد. یک جفت آن در دو طرف بر آمده شده و دو چشم دیگر نزدیک به هم قرار گرفته‌اند و در جلوی سر به صورت یک چشم بنظر می‌آید.

خرچنگ نعلی را دانشمندان فسیل زنده می‌نامند. شکل بدن او در طی میلیون‌ها سال تغییر چندانی نکرده است. در حقیقت این جانور ۲۰۰ میلیون سال پیش به همین شکل وجود داشته است. قسمت داخلی بدن بوسیله پوست‌های ضخیم همانند زرهی در بر گرفته شده. دم آن مانند شمشیر، بلند و نیز می‌باشد. این حیوان همچنین خار داراست، و اگر بوسیله امواج واژگون شود از دم خود برای بازگشت به حالت عادی استفاده می‌کند.

خرچنگ نعلی دارای ۶ جفت پا می‌باشد. چهار جفت آن برای حرکت در کف اقیانوس بکار می‌رود. یک جفت پا برای شنا کردن و حرکت بسمت جلو استفاده می‌شود، و یک جفت پاهای جلو که کوتاه بوده و برای گرفتن و هدایت غذا بسمت دهان بکار می‌رود.

دهان این جانور بوسیله چهار جفت پا که از آن برای حرکت در کف اقیانوس استفاده می‌کند پوشیده شده. بنابراین هنگام مشاهده این حیوان مشکل است که بتوانید دهان او را پیدا کنید.

شانه‌ها با مفاصل داخلی میخ مانندند، این‌ها غذا و مواد دیگر را در داخل دهان خرد می‌کنند. یک خرچنگ نعلی چیزهای زیادی را می‌خورد از کرم‌های کوچک، حلزون‌های کوچک و ماهی گرفته تا جلبک‌های دریایی و مواد در حال فساد، همه را می‌خورد.

این جانور بوسیله آبشش‌های کتابی تنفس می‌کند، هر آبش کتابی در حدود ۱۵۰ لایه نازک دارد که اکسیژن را از داخل آب می‌گیرند. از آنجائیکه این لایه‌ها مرطوب باقی می‌مانند، جانور قادر است که تنفس کند.

نوزادان خرچنگ نعلی از تخم‌های ریزی بیرون می‌آیند، آن‌ها در بدو تولد فاقد دم بوده و پوسته نرمی دارند. در حدود چهار هفته بعد حیوان به اندازه‌ای رشد می‌کند که دیگر در پوسته خود جا نمی‌گیرد، در این هنگام آن‌ها پوست اندازی می‌کنند.

پیش از آنکه خرچنگ نعلی به اندازه ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر برسد ممکن است ۲۰ بار پوست اندازی کرده باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.