چگونه دریافت زیاد کالری موجب چاقی می‌شود؟

0

کالری موجب چاقی نمی‌شود، زیرا که رابطه‌ای با غذا ندارد. کالری روشی برای اندازه‌گیری مقدار انرژی و گرماست.

کالری: مقدار گرمایی است که دمای یک گرم آب را به اندازه یک درجه سانتیگراد، بالا می‌برد. برای اندازه‌گیری انرژی موجود در غذا از کالری بزرگ یا کیلو کالری kcal استفاده می‌کنیم، که برابر 1000 Cal است.

اما چرا گفته می‌شود که کالری موجب بروز چاقی می‌شود؟

مواد غذایی را که وارد بدن می‌شوند، می‌توان بعنوان یک ماده سوختنی در نظر گرفت. تجزیه غذا در بافت‌های بدن، حالتی از اکسیداسیون ۱۰۱ یا سوختن می‌باشد و از آنجائیکه می‌خواهیم روشی را برای اندازه‌گیری مقدار ماده سوختنی مورد نیاز بدن، داشته باشیم، از واحد اندازه‌گیری انرژی که کالری است، استفاده می‌کنیم.

هر شخص برای ادامه حیات، به مقادیر مختلف کالری نیازمند است، ولی می‌توان دستورالعمل‌های کلی را ارائه داد. برای مثال: متوسط نیاز یک شخص بالغ ۲۰۰۰ تا 3000 Cal در روز می‌باشد. ولی یک کارگر کارخانه که انرژی زیادی در مدت انجام کار از دست می‌دهد، ممکن است به 3600 Cal نیاز داشته باشد. در مورد ورزشکاران با الوار خروشان؛ احتمالا مقدار نیاز آن‌ها 4000 Cal با بیشتر است.

بچه‌ها به کالری بیشتری نسبت به افراد بالغ نیاز دارند! سالمندان به مقدار کمتری کالری نیازمندند، زیرا نمی‌توانند مانند جوانان ماده سوختنی را در بدن مصرف‌کننده افرادی که در بیرون، در هوای آزاد کار می‌کنند، به کالری بیشتری نسبت به کسانی که در محیط‌های بسته کار می‌کنند، نیاز دارند. حال اگر کالری بیش از مقدار مورد نیاز یا بیش از مقداری که در طول روز مصرف می‌شود، دریافت شود، چه روی خواهد داد؟ مقادیر اضافی به چربی تبدیل شده و ذخیره می‌گردد، و دلیل نگرانی افراد در مورد کالری نیز همین است. اگر می‌خواهید مقدار کالری دریافتی را کم کنید، از مصرف بیش از حد قند، چربی و نشاسته بپرهیزید.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.