دندان‌های ما از چه ساخته شده‌اند؟

0

آیا دندان‌های خود را حداقل دوبار در روز، مسواک می‌زنید؟ اگر این کار را می‌کنید و محکم مسواک می‌زنید، آیا هیچ فکر کرده‌اید که چرا دندان‌های شما از جا کنده نمی‌شوند!؟ حقیقت این است که دندان‌های ما مانند سنگ، سخت و محکمند.

هر دندان از دو بخش اصلی تشکیل شده است. ریشه، یا ریشه ها که در استخوان فک، محکم قرار گرفته و دندان را به آرواره محکم می‌کند و تاج که آن را در داخل دهان می‌توان دید.

دندان‌ها از نمک‌های معدنی مانند کلسیم و فسفر که مهم‌ترین آن‌هاست، تشکیل شده‌اند. مینا درخشان و محکم بوده و سطح تاج را می‌پوشاند. سمنتوم: ماده استخوانی شکلی است که دربرگیرنده ریشه می‌باشد. و عاج ماده‌ای است که به شکل و بدنه دندان را به وجود می‌آورد. مغز دندان فضایی است که در داخل دندان قرار گرفته و از بافتی شامل اعصاب، سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها که وارد آن می‌شوند، تشکیل می‌شود. اگر دندان‌های خود را در آینه مشاهده کنید، خواهید دید که از نظر شکل و اندازه با هم فرق دارند. در داخل دهان ۴ نوع دندان وجود دارد که هر کدام وظیفه خاص خود را دارد می‌باشند. دندان‌های پیشین که در قسمت جلو دهان قرار گرفته و غذا را می‌برند، دندان‌های نیش که غذا را پاره می‌کنند و در طرفین دندان‌های پیشین قرار گرفته‌اند. آن‌ها دارای تاجی تیز و برنده و ریشه‌های قوی و کشیده‌اند.

دندان‌های دو پایه، درست در پشت دندان‌های نیش قرار داشته و یک یا ۲ ریشه دارند. آن‌ها غذا را پاره و خرد می‌کنند. دندان‌های آسیاب که در انتهای دهان واقع شده‌اند دارای نوک‌های چندی بوده و ۲ یا ۳ ریشه دارند کارشان له و آسیاب کردن غذا می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.