رمان بیست زخم کاری، نوشته محمود حسینی زاد – معرفی و بررسی

0

کم پیش می‌آید مترجمی علاوه بر اینکه در حوزه ترجمه موفق باشد و آثارش با اقبال خوانندگان حرفه‌ای مواجه شود، دست به تالیف بزند و اثرش در میان نویسندگان ستوده شود و تا جایی پیش برود که یکی از کارگردان‌های مهم کشور هم سریال اقتباسی از آن را بسازد.

بله محمود حسینی زاد را می‌توان از معدود نمونه‌های خوب این افراد به شمار آورد. محمود حسینی زاد متولد ۱۳۲۵ نمایشنامه‌نویس، مترجم آثار آلمانی، داستان‌نویس، و منتقد ادبی است. او را پیش از همه در ایران با ترجمه آثار دورنمات می‌شناسند؛ بله فردریش دورنمات سوئیسی که به آثار پلیسی و معمایی خود شهره است.

بنابراین می‌توان ادعا کرد حسینی زاد در ترجمه آثار پلیسی و جنایی موفق بوده همانطور که در خلق اثری با این ژانر. البته حسینی زاد تالیفات زیادی هم داشته؛ از جمله آثار او که پیش از «بیست زخم کاری» منتشر شد می‌توان به مجموعه داستان‌های «سیاهی چسبناک شب»، «این برف کی آمده»، «آسمان، کیپ ابر)) و ((سرش را گذاشت روی فلز سرد» اشاره کرد.

بیست زخم کاری نخستین رمان حسینی زاد بود که برای اولین بار در سال ۹۷ منتشر شد. داستان این اثر حول و حوش چند خانواده متمول و دسیسه‌های آن‌ها برای رسیدن به پول و قدرت است.

خان عمو بزرگ این جمع است که با وجود خانواده خود به یکی از زیردستانش به نام مالکی (که نقش آن را جواد عزتی در س ریال بازی می‌کند) اعتماد بیشتری دارد و او را نورچشمی خود قرار می‌دهد. ادامه ماجرا هم به جنایتی در این داستان و درگیری‌های این سران مافیا برای کسب پول و قدرت بیشتر می‌گذرد. اما دو نکته را باید در ویژگی‌های این اثر مورد توجه قرار داد. از منظر فرم روایت داستانی، اثر حسینی زاد را می‌توان جزو آثار مینیمالیستی به حساب آورد. خود حسینی زاد هم بارها و بارها در گفت وگوهایش اشاره کرده که از مطول گویی به خصوص در رمان ایرانی بیزار است.

او طرفدار ایجاز است و ترجیح می‌دهد به جای چند صفحه توضیح یک صحنه با چند جمله کوتاه اما کوبنده و موثر خواننده را به جهان داستانی خود ببرد. این است که با اینکه حوادث زیادی در اثر و در میان شخصیت‌های رمان رخ می‌دهد اما نویسنده با ایجاز حساب شده‌اش در نگارش، اثری کم حجم را پیش روی مخاطب گذاشته است. نکته مهم دیگر در این اثر رویکرد سیاسی-اجتماعی این رمان است.

بله اثر در لایه رویی یک رمان جنایی یا شاید گانگستری باشد و شخصیت‌های سیاه و سفید رمان‌های کلاسیک را در آن بیابیم؛ اما در لایه زیرین حسینی زاد با دادن سرنخ‌هایی کوتاه و گذرا، از جایگاه سیاسی و اجتماعی شخصیت‌ها صحبت می‌کند. اینکه این طبقه متمول از چه جنس آدم‌هایی در ایران پس از انقلاب هستند و اشاره به بعضی مسائل معتنابه جمهوری اسلامی، یعنی «منافقان و فعالیت‌های آن‌ها در خارج از ایران همه نشان از این دارند که چطور حسینی زاد هوشمندانه خرده روایت‌های خود را باگریز به مسائل سیاسی و اجتماعی، در خدمت بدنه اصلی داستان که روایت جنایت و فساد اقتصادی شخصیت‌های اثرش است، به کار می‌گیرد. این اثر از سوی نشر چشمه منتشر شده بود اما در حال حاضر مجوز انتشار آن لغو شده است.

منبع: روزنامه سازندگی


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.