رنگ‌های اصلی کدامند؟

0

اگر یک منشور شیشه‌ای را در مقابل پرتو نور خورشید بگیرید، رنگین کمانی از رنگ‌های مختلف را خواهید دید. این رنگین کمان طیف نامیده می‌شود و از تمام رنگ‌هایی که نور سفید را می‌سازند تشکیل شده است. اگر چه ممکن است شش یا هفت رنگ در طیف دیده شود ولی در حقیقت نور سفید از سه رنگ زمینه ساخته شده است. این‌ها رنگ‌های اصلی نام دارند زیرا خود از رنگ‌های دیگری ساخته نمی‌شوند. رنگ‌های اصلی نور: قرمز مایل به نارنجی، سبز و آبی مایل به بنفش هستند. سایر رنگ‌ها در رنگین کمان با طیف بوسیله ترکیب این رنگ‌های اصلی بوجود می‌آیند.

زمانیکه با چشم معمولی به طیف نگاه می‌شود، سه رنگ مخلوط که رنگ‌های فرعی نام دارند، به چشم می‌خورد. رنگ‌های فرعی در یک نور، آبی مایل به سبز، زرد و قرمز مایل به ارغوانی می‌باشند.‌ می‌توانید این رنگ‌ها را بوسیله مخلوط نمودن رنگ‌های اصلی در ترکیبات خاص، ایجاد نمائید.

ولی در نظر داشته باشد که صحبت ما در مورد نور است. رنگ‌های نقاشی ماده بوده و دقیقاً برخلاف رنگ‌های نور می‌باشند. رنگ‌های فرعی در نور رنگ‌های اصلی در نقاشی هستند. بدین معنی که در نقاشی، رنگ‌های اصلی زرد، آبی مایل به سبز و قرمز مایل به ارغوانی بوده و با ترکیب این سه رنگ می‌توان هر رنگ دیگری را در نقاشی بوجود آورد.

راه‌های دیگری برای طبقه بندی رنگ‌ها وجود دارد. رنگی که درخشان بوده و رنگ سفید با سیاه در آن نیست، رنگ بصورت خالص با فام نامیده می‌شوند که رنگ‌های منشور با طیف یا رنگین کمان از آن جمله‌اند.

زرد، قرمز، آبی و سبز رنگ‌های خالص می‌باشند. رنگی که از ترکیب رنگ‌های فرق و سیاه ایجاد می‌شود، مانند قهوه‌ای تیره، سیاه آمیخته نام دارد، و رنگی که از ترکیب یکی از رنگ‌های زرد، آبی، سبز، قرمز و رنگ سفید بدست می‌آید مانند صورتی و رنگ عاجی، رنگ سفید آمیخته نامیده می‌شود. و از ترکیب رنگ‌های خالص «زرد، قرمز، آبی و سبز» با سیاه و سفید یک « تن» بدست می‌آید.

واقعیت جالبی در رابطه با رنگ وجود دارد، فکر می‌کنید رنگ قرمز نقاشی قبل از باز نمودن قوطی چگونه بنظر می‌رسد؟ این قرمز بنظر نمی‌رسد. بلکه برنگ سیاه به چشم می‌خورد! زیرا در جایی که نور نیست رنگی دیده نمی‌شود. در یک اتاق تاریک اشیاء رنگی به چشم نمی‌خورند.

رنگ یک شیء به جنس شیء و نوری که در آن دیده می‌شود، بستگی دارد. برای نمونه، یک گرمکن قرمز مایل به نارنجی به این دلیل به این رنگ دیده می‌شود که رنگ موجود در پشم قسمت قرمز مایل به نارنجی نور را منعکس می‌سازد. قسمت‌های آبی مایل به بنفش و سبز بوسیله گرمکن جذب و فقط قرمز مایل به نارنجی منعکس شده که می‌توان آن را دید.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.