زنان از چه زمانی موهای خود را آرایش کردند؟

0

از زمان‌های دور که یادداشت‌هایی از تاریخ داریم، زنان و مردان هر دو موهای خود را درست کرده و تزئین می‌نمودند. برای مثال: در دوران اولیه شانه‌هایی از انواع مختلف به وسیله زنان مورد استفاده قرار می‌گرفت. مردم اولیه نشانه‌هایی از استخوان، چوب و حتی برنز می‌ساختند.

مردم اولیه همیشه توجه زیادی به موهای خود داشتند. بعضی از آن‌ها موهای خود را به رنگ‌های سیاه، سفید یا قرمز رنگ می‌کردند. در «Congo Belgian» در آفریقا، بومیان از روغن دانه‌های کوچک برای آرایش موهای خود استفاده کرده و بسیاری از قبایل موهای خود را با گل اندود می‌کردند.

در یونان باستان و زنان از سنجاق‌های بلند سر استفاده می‌کردند که بسیار با مهارت درست شده بود و بعضی مواقع اشکالی به شکل مجسمه‌های کوچک روی آن‌ها وجود داشت. در مواقع خاص آن‌ها موهای خود را با حلقه‌ها و تازه‌های گل تزیین و نیز از روبان‌هایی استفاده می‌کردند.

در دوران قدیم، نحوه آرایش مو توسط زنان از جایی به جای دیگر بسیار متنوع بوده و رسوم و دائم تغییر بودند. ولی در آن زمان به نظر می‌رسد که موهای مجعد بیشتر از موهای صاف مورد توجه بوده‌اند. تصاویر و مجسمه‌هایی وجود دارند که نشان دهنده زنانی با ردیف‌های کوچکی از موهای فردار بر روی پیشانی و شقیقه‌ها می‌باشند و این حالت می‌بایست به وسیله بعضی وسایل به طور مصنوعی ایجاد شده و در جای خود قرار گرفته باشد. مردان نیز نه تنها موها، هر که ریش‌های خود را نیز فر می‌زند. با پیشرفت تمدن، مدل‌های مو و روش‌های آرایش بسیار متنوع گشت. در بعضی مناطق موی صاف و در بعضی دیگر موی مجعد مد بود.

موهای کوتاه برای مردان و موی بلند برای زنان، در تاریخ بشری کاملاً جدید بوده و به اواخر قرون وسطی باز می‌گردد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.