سردرد خوشه‌ای یا کلاستر چیست؟ علائم، تشخیص و درمان

0

سردرد خوشه‌ای (کلاستر)، دردناک‌ترین سردرد راجعه است. سردرد خوشه‌ای در مردان، ۳ تا ۹ برابر شایعتر است و معمولا در سن ۴۰-۲۰ سالگی آغاز می‌گردد.

علائم بالینی

۱- حملات سردرد خوشه‌ای یک طرفه و بدون احساس ضربان Non-throbbing است و تقریبا همیشه در همان سمت تکرار می‌شود. این حملات معمولا در شب یا ۱ تا ۲ ساعت بعد از به خواب رفتن رخ می‌دهند.

۲- درد در عرض ۱۰-۵ دقیقه به پیک خود می‌رسد و معمولا ۴۵ دقیقه تا ۲ ساعت رگاهی ۳ ساعت ادامه می‌یابد. محل درد در ناحیه رتروآربیتال یا تمپورال است. درد به قدری شدید است که بیمار احساس می‌کند مته به داخل چشمانش فرو رفته است.

۳- در این نوع سردرد، علائم اتونوم نیز دیده می‌شوند که عبارتند از اشک ریزش، احتقان ملتحمه، گرفتگی بینی، پتوز و میوز (سندرم هورنر) در همان سمت می‌باشد.

افتراق از میگرن

١- تهوع، ترس از نور و ترس از صدا نسبت به میگرن شیوع بسیار کمتری دارند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

۲- استفراغ و اورا برخلاف میگرن در سردرد کلاستر وجود ندارد.

۳- برخلاف میگرن در سردرد کلاستر، فرد تمایلی به دراز کشیدن ندارد و قدم زدن یا نشستن را ترجیح می‌دهد.

پریودیک بودن: پریودیک بودن حملات مشخصه اصلی سردرد کلاستر است. حملات سردرد خوش‌های معمولا ۳-۱ بار در طول ۲۴ ساعت رخ می‌دهند و یک پریود آن به طور متوسط ۱۲-۶ هفته طول می‌کشد.

نکته‌ای بسیار مهم: زمان بروز حملات در روز‌های مختلف یکسان، شکل حملات در هرفرد یکنواخت و مدت هر پریود نیز در هر فرد ثابت می‌باشد.

و بیماری‌های همراه: زخم دئودنوم و افزایش میزان اسید معده (حتی در حد سندرم زولینگر الیسون) شیوع بالایی دارند.

عامل شعله وری ( Trigger): الکل می‌تواند موجب افزایش حملات سردرد کلاستر شود.

درمان

۱- درمان حمله حاد: برای درمان حمله حاد، اکسیژن ۱۰۰٪ به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، سوماتریپتان زیرجلدی و دی هیدروارگوتامین زیرجلدی یا عضلانی به کار برده می‌شود.

۲- درمان پروفیلاکتیک: به دو دسته تقسیم می‌گردند:

الف) دارو‌هایی که به سرعت اثر می‌نمایند: پردنیزولون (به مدت ۱۸ تا ۲۴ روز)، ارگوتامین (۲mg شب‌ها) و دی هیدروارگوتامین در این گروه قرار دارند. این دارو‌ها شروع اثر سریعی دارند، اما اثرشان موقتی می‌باشد. لذا فرصت کافی را برای اثر دارو‌های نگهدارنده ایجاد می‌نمایند.

ب) دارو‌هایی که برای اثرگذاری نیاز به زمان دارند: وراپامیل، لیتیوم و متی سرژید در این گروه قرار دارند. ایندومتاسین هم ممکن است مؤثر باشد.

   

پستهای اخیر

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

اگر می‌خواهید بدانید که آدم‌هایی با این مشکلات پزشکی، چگونه می‌بینند، عکس‌های تهیه شده توسط این…

همیشه دشوار است که ما خودمان را جای دیگران بگذاریم. این در مورد مشکلات پزشکی و بیماری‌ها هم صدق می‌کند. یعنی ما خیلی بعید است که بتوانیم درد و رنج ناشی از یک بیماری را تصور کنیم، مگر اینکه روزی خودمان به آن مبتلا شده باشیم. چند وقت پیش…

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

اپلیکیشن Messages اندروید مجهز به رمزنگاری دوسویه شد؛ حتما این ویژگی را فعال کنید

پروژه رمزنگاری انتها به انتهای گوگل برای اپلیکیشن Messages در اندروید از نسخه بتا خارج شده است. به این معنی که سرانجام می‌توانید اطمینان حاصل کنید هیچ‌کسی نمی‌تواند پیام‌های خصوصی شما با افراد دیگر را در بین راه شنود یا رهگیری کند. گوگل…

مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟! بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.