سرعت باد، چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

0

هنگامی که باد می وزد، ممکن است تصور کنید که سرعت باد زیاد است. سپس هنگامی که اخبار را می‌شنوید و می‌گوید سرعت باد ۱۰ تا ۱۵ مایل در ساعت است و این به نظر شما غیرعادی است. اما دانستن سرعت دقیق باد، برای بسیاری از مردم، دارای اهمیت است، بنابراین روش‌های علمی برای اندازه‌گیری سرعت باد وجود دارد.

اولین وسیله اندازه‌گیری باد، در سال ۱۶۶۷ توسط یک فرد انگلیسی بنام رابرت هوک، اختراع گردید که دستگاه بادسنج نامیده می‌شد. بادسنج‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند. اما متداولترین آن‌ها دارای پیاله های آلومینیمی برروی یک میله است. آن‌ها همراه با باد، آزادنه می‌چرخند، هنگامی که باد تندی بوزد، پیاله ها سریعتر می‌چرخند. به‌وسیله شمارش تعداد چرخش‌ها در یک زمان مشخص، سرعت باد محاسبه می‌شود.

هنگامی که بشر پرواز را شروع کرد، اندازه‌گیری باد در ارتفاعات بالا ضروری بود. این کار به‌وسیله فرستادن یک بالن به اتمسفر انجام می‌شد، که این بالن را توسط نوعی دوربین مخصوص بنام تئودولیت یا زوایه یاب، مشاهده می‌کردند. اما این کار هنگامی که ابرها روی بالن را می‌پوشاندند، عملی نبود. بعد از اختراع رادار در سال ۱۹۴۱، امروزه بشر می‌تواند بکمک یک دستگاه رادار، بالن راحتی در میان ابرها مشاهده کرده و سرعت باد را در ارتفاعات بسیار بالا اندازه‌گیری کند. بشر از روزگاران قدیم علاقمند به دانستن جهت باد بود. در حدود ۹۰۰ سال بعد از میلا مسیح پره‌هایی را به عنوان بادنما بر روی برج کلیسا قرار می‌دادند تا جهت باد را نشان دهد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.