پخش سریال می‌خواهم زنده بمانم ادامه پیدا می‌کند

0

با ختم به خیر شدن ماجرای سریال «می‌خواهم زنده بمانم، حالا شاید بتوان گفت که این مجموعه شبکه نمایش خانگی، یک رکورد در تاریخ فیلم و سریال‌سازی پس از انقلاب اسلامی در ایران به ثبت رسانده. چون معمولا وقتی نهاد یا گروهی باعث توقیف سریال یا فیلم سینمایی می‌شد به این زودی‌ها رفع توقیف صورت نمی‌گرفت. حتی می‌توان در اینجا از مجموعه‌ای مانند سرزمین کهن» یاد کرد که به خاطر یک سوء تفاهم نزدیک به یک دهه است که در توقیفی به مدت نامعلوم گرفتار شده. اما مدت زمان توقیف می‌خواهم زنده بمانم» تنها چهار روز به طول انجامید و قسمت ۱۵ این سریال که دوشنبه گذشته از پخش آن ممانعت به عمل آمده بود، امروز صبح روی خروجی پلتفرم فیلیمو قرار گرفت. این در حالی است که بنا به درخواست قبلی معاونت ناجا از سازندگان سریال مبنی بر حذف قسمت‌های اولیه این مجموعه از روی پلتفرم و سایت‌های دانلود سریال، این اتفاق نیز نیفتاد و سریال «می‌خواهم زنده بمانم» به طور کامل در فیلیمو قابل دسترسی است.

اما واکنش‌هایی که در مقابل خبر توقف پخش این سریال در روز‌های گذشته از سوی چهره‌های سینما و تلویزیون و خود عوامل ساخت این مجموعه در فضای مجازی منتشر شد، خود ماجرایی جداگانه است. نکته قابل توجه این واکنش‌ها این بود که از نام س ریال وام گرفته شده بود و همه تیتر می‌خواهیم زنده بمانیم» را برای اعتراضات خود انتخاب کرده بودند. از سویی دیگر واکنش پلتفرم نماوا نیز که به عنوان بزرگترین رقیب فیلیمو در پخش شبکه نمایش خانگی فعالیت می‌کند، در همان ساعت‌های اولیه، قابل توجه بود. این رقیب با آرزوی رفع هرچه سریعتر مشکل سریال «می‌خواهم زنده بمانم)، بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. اما از س ویی دیگر انتقاد‌های شدیدتری نیز نسبت به وضعیت به وجود آمده از سوی برخی منتقدان شکل گرفت و پای سریال سیاسی-امنیتی «گاندو» نیز به میان آمد. در این اعتراضات آمده بود وقتی سریالی مانند «گاندو) حق دارد درباره فعالیت‌های بلندپایه‌ترین مقامات کشور صحبت کند و آب از آب تکان نخورد، چرا باید با «می‌خواهم زنده بمانم» که حاصل تخیل نویسنده است و هنوز تکلیف شخصیت‌هایش مشخص نشده، اینطور برخورد شود. بسیاری نیز به فضای باز پیش از انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرده بودند و توقیف این سریال پرطرفدار را بر خلاف جو سیاسی و اجتماعی این روز‌ها دانستند.

اما در نهایت چهارشنبه روابط عمومی فیلیمو در اطلاعیه‌ای خبر از رفع توقیف سریال داد و نوشت: ((مجوز انتشار سریال «می‌خواهم زنده بمانم))، به کارگردانی شهرام شاه حسینی و تهیه کنندگی محمد شایسته که به خاطر برخی اختلاف نظر‌ها به درخواست معاونت اجتماعی ناجا متوقف شده بود، بعد از بررسی و تبادل نظر، با پیگیری و تلاش‌های ساترا و تاکید دادستانی محترم تهران مبنی بر لزوم رعایت حقوق کاربران صادر شد. این اطلاعیه حاوی دو پیام مهم است؛ اول اینکه هیچ صحبتی از وزارت ارشاد به عنوان مجوز دهنده اولیه سریال آورده نشده و این ساترا بوده که برای رفع موانع تلاش کرده؛ و دوم اینکه دادستانی تهران به قربانی اصلی این ماجرا یعنی کاربرانی که این مجموعه را دنبال می‌کردند و برای دیدن آن هزینه پرداخت کرده‌اند، توجه کرده و به نفع سریال «می‌خواهم زنده بمانم» رأی صادر کرده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.