سمندر آبی چه موجودی است و چگونه زندگی می‌کند؟

0

سمندرهای آبی گونه‌ای از سمندرها هستند. این جانوران متعلق به گروهی از حیوانات بنام دوزیستان می‌باشند که شامل قورباغه‌ها، وزغ‌ها و همچنین سمندرها هستند. اغلب دوزیستان بخشی از زندگی خود را در آب و قسمتی دیگر را در خشکی می‌گذرانند. در حال حاضر سه گروه اصلی از دوزیستان وجود دارند قورباغه و وزغ‌ها که هنگام بالغ شدن دیگر دم ندارند، سمندرها و سمندرهای آبی که دم دارند و نوع دیگری از جانوران که بشکل کرم بوده و چشمان ریزی دارند بنام «Caecilian»، که دم داشته، اما فاقد پا می‌باشند.

بعلت اینکه سمندرها بدنی کشیده دارند، مردم اغلب آن‌ها را به اشتباه سوسمار می‌پندارند.

یک راه برای تمیز داد آن‌ها از یکدیگر وجود دارد. سوسمارها پولک دارند ولی سمندرها فاقد آنند، سوسمارها چنگال دارند ولی سمندرها ندارند.

سمندرها دوست دارند بدن خود را خنک نگه دارند. بیشتر این حیوانات در ناحیه آمریکای شمالی و اروپا که زمستان‌های سردی دارند، زندگی کرده و در آنجا به طرق مختلف خود را با شرایط موجود وفق داده‌اند. آن‌ها ممکن است کلاً در آب زندگی کنند و یا در غارهای زیر زمینی بسر برند. نیز ممکن است در بین صخره‌ها، حفره‌ها و درختان پوسیده زندگی کنند.

آن‌ها بر روی زمین می‌خزند و با به کمک پاهای بسیار ظریف خود راه می‌روند. سمندرها یا سمندرهای آبی در آب به کمک دم دراز خود شنا می‌کنند. سمندرهای آبی معمولاً کوچکتر از سمندرهای دیگر بوده و پوست تیره‌تر و خشک‌تری دارند و در آسیا، آفریقای شمالی، اروپا و آمریکای شمالی یافت می‌شوند.

گونه‌ای از سمندر آبی که معمولاً در ایالات متحده آمریکا یافت می‌شود، یک زندگی سه گانه دارد. ابتدا با خال‌های قرمز، زندگی خود را در آب آغاز نموده و در دو یا سه ماهگی بصورت نوزادی کوچک که رنگ آن سبز کمرنگ است و کاملاً دگردیسی در آن انجام شده آماده برای زندگی بر روی خشکی می‌شود. رنگ سمندر آبی، مبدل به قرمز مرجانی می‌شود که دو ردیف خال قرمز با حاشیه سیاه بر پشت آن قرار دارد. در این زمان سمندر آبی ۴ تا ۷ سانتیمتر طول داشته و سمندر آبی قرمز نامیده می‌شود. بعد از دو یا سه سال زندگی بر روی خشکی دوباره به آب برمی گردد تا در آنجا تخم‌گذاری کند. در این هنگام پوست آن به سبز زیتونی تغییر رنگ داده، نرمتر شده و در اطراف دم حیوان باله‌های جدید رشد می‌کنند و سمندر آبی سومین مرحله از زندگی خود را در آب می‌گذراند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.