سیلیسیوم چیست و چه خواص و کاربردی دارد؟

0

پوسته کره زمین که روی آن زندگی می‌کنیم، از مقدار بسیار زیادی سیلیس تشکیل شده است، سیلیس دومین عنصر فراوان روی زمین است، اما هیچ‌گاه به حالت آزاد یافت نمی‌شود. بدین معنی که همیشه با یک ماده با بیشتر به‌صورت ترکیب وجود دارد.

این عنصر، ماده اصلی تمام سنگ‌هاست به جز نوع مخصوصی که کربنات نامیده می‌شود. به‌عنوان مثال خاک رس از ۵۰% سیلیس تشکیل شده است و بیشتر سنگ‌هایی که می‌بینید به‌طور متوسط دارای ۵۰% سیلیس می‌باشند. این عنصر در ستارگان و حتی در سیارات نیز یافت می‌شود. سیلیس در طبیعت به‌صورت سیلیکات یا دی اکسید سیلیس وجود دارد که ترکیبی از اکسیژن و سیلیسیم می‌باشد. کوارتز، اوپال «نوعی سنگ سیلیسی»، یشم و شن، اشکال مختلفی از این عنصر می‌باشند.

مردم قدیم از سیلیسیم برای ساختن شیشه استفاده می‌کردند. این عنصر به دو صورت وجود دارد: یکی به صورت بلور و دیگری به‌صورت پودر، سیلیس به‌صورت خالص زیاد مورد استفاده و سودمند نیست. بنابراین به شکل خالص تولید نمی‌شود. اما ترکیبات آن کاربردهای فراوانی در صنعت دارند. هنگامی که ماسه با ذغال سنگ ترکیب می‌شود، کربید سیلیس تشکیل می‌شود. نام متداول برای این ترکیب، کربوراندوم است که بسیار سخت بوده و برای خرد کردن و صیقل دادن فلزات استفاده می‌شود. این عنصر با فولاد نیز ترکیب می‌شود، بدین ترتیب فولاد خواص مطلوبی را به دست می‌آورد. فولاد ممکن است شامل ۲ با ۶% سیلیس باشد.

فولادی که جهت ساختن وسایل، در موارد شیمیایی بکار می‌رود، شامل %۶ سیلیس است. این نوع سیلیس مانع خورندگی شده و بهتر از سایر فلزات می‌باشد.

هنگامی که %۲ سیلیس به فولاد افزوده شود، این فولاد برای ساختن وسائل الکتریکی کمال مطلوب است، زیرا نیروی کمتری برای آهنربا کردن فولاد لازم است. در صنایع شیمیایی از انواع ترکیبات سیلیس استفاده می‌شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.