شخصیت مرد آهنی یا Iron Man چگونه خلق شد و چه تاریخچه و ویژگی‌هایی دارد؟

0

مرد آهنی شخصیتی خیالی از سری مجلات مصور «مارول کامیکس» است که اول بار در شماره ماه مارس ۱۹۶۳ مجله قصه‌های تعلیق به دست استن لی، لری لایبر، دان هک و جک کربی خلق شد. بازیگر نقش مرد آهنی در سال‌های اخیر در فیلم‌های مرد آهنی، مرد آهنی ۲ و انتقام‌جویان رابرت داونی جونیور بوده است.

خاستگاه اجتماعی

در دهه ۱۹۶۰، مدتی بود که استن لی با ایده پدید آوردن یک ابرقهرمان تاجر و یک «سرمایه‌دار تمام‌عیار» بازی می‌کرد؛ ابرقهرمانی که خط‌شکن باشد و معیارهای ابرقهرمانی زمان خود را فرو بریزد. لی می‌گوید: «می‌خواستم روی دست خودم بلند شم. اون زمان اوج جنگ سرد بود. خوانندگان، به خصوص خوانندگان جوان، از مفهوم جنگ و مسائل نظامی متنفر بودن. بنابراین ابرقهرمانی ساختم که صدها بار نماینده چنین تفکری باشه. او هم کارخانه اسلحه‌سازی داشت، هم به ارتش اسلحه می‌داد، هم پول‌دار بود، هم یک صنعت‌گر. برام جالب بود که شخصیتی خلق کنم که همه ازش متنفر بودن، بعد طوری به زور توی حلقوم خوانندگان بچپونمش که ازش خوششون بیاد. و اتفاقاً بعدها خیلی هم محبوب شد.»

اما لازم بود این شخصیت رازی داشته باشد که باعث شکنجه درون او باشد. گری کانوی، یکی از نویسندگان مجلات مصور مرد آهنی، می‌گوید: «شخصیتی درست کرده بودیم که از بیرون شکست‌ناپذیر به نظر می‌اومد، اما از درون مجروح بود. استن لی این جراحت را کاملاً استعاری کرد: قلب این فرد شکسته است. یعنی به معنای واقعی کلمه شکسته است. همین استعاره بود که این شخصیت رو جالب می‌کرد.»

لی برای ظاهر و شخصیت مرد آهنی، هاوارد هیوز را الگو قرار داد. او می‌گوید: «هیوز یکی از پراستعدادترین مردان زمان ما بود. هم مخترع بود، هم ماجراجو بود، هم میلیاردر، و نهایتاً یک دیوانه بود. در واقع شخصیتی که ساختم همان هاوارد هیوز بود؛ منهای دیوانگی‌اش.»

در ساله‌ای اولیه انتشار مرد آهنی، این ابرقهرمان ابزار استن لی در پرداختن به مفاهیم جنگ سرد و نقش صنعت آمریکا در جنگ علیه کمونیسم بود (همان‌طور که «هالک» پاسخ دولت آمریکا به تهدید کمونیسم محسوب می‌شد)، اما بعدها داستان‌های مرد آهنی به مسائل جدیدتری همچون جرایم سازمان یافته و تروریسم نیز پرداخت و خود شخصیت داستان پیچیده‌تر شد، به‌طوری که بعدها با مشکلاتی از قبیل الکلیسم دست و پنجه نرم می‌کرد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

خاستگاه داستانی

تونی استارک، فرزند هاوارد و ماریا استارک (صاحبان شرکت عظیم صنعتی استارک)، نوجوان نابغه‌ای است که از سن ۱۵ سالگی وارد دانشگاه ام‌آی‌تی و در رشته‌های مهندسی برق و علوم رایانه‌ای مشغول تحصیل می‌شود. پس از آنکه والدین‌اش در سانحه هواپیمایی کشته می‌شوند، او شرکت استارک را به ارث می‌برد و بعد از چند سال تبدیل به صنعت‌گری موفق و میلیاردری عیاش می‌شود.

استارک که توسط دشمنانش گروگان گرفته شده، دچار جراحت شدید قفسه سینه می‌شود، به‌طوری که ترکشی وارد جریان خون‌اش شده، احتمال پاره شدن قلب‌اش را به وجود می‌آورد. هم سلولی‌اش هو یینسن، دانشمند برنده جایزه نوبل که در زمان دانشگاه همیشه مورد تحسین تونی بود، ورقه‌ای مغناطیسی برای قفسه سینه‌اش می‌سازد تا از رسیدن ترکش به قلب تونی پیشگیری کند و او را زنده نگه دارد. گروگان‌گیران استارک را وادار می‌کنند که یک سلاح کشتار جمعی بسازد، اما او در عوض لباسی آهنین می‌سازد تا به کمک آن از جنگ ربایندگانش بگریزد. در این میان یینسن با مشغول نگاه داشتن ربایندگان به هنگام فرار استارک، جان خود را فدا می‌کند. تونی استارک پس از فرار و بازگشت به کشورش، در می‌یابد که بدون ورقه مغناطیسی قلب‌اش نمی‌تواند زنده بماند. او لباس را کامل می‌کند و شخصیت «مرد آهنی» را به وجود می‌آورد تا در مواقع خطر به نجات زمین و انسان‌ها بیاید. استارک از طریق شرکت بین‌المللی‌اش فن‌آوری و سلاح‌های متنوعی اختراع می‌کند، که برخی از آن‌ها را در لباس آهنی‌اش ادغام می‌کند تا با جرم و جنایت به مبارزه برخیزد.

در طول ۵۰ سالی که از خلق مرد آهنی می‌گذرد، نویسندگان مختلف مکان مجروح شدن تونی استارک را به روز کرده‌اند. در داستان اصلی سال ۱۹۶۳، این مکان جنگ ویتنام بود. در دهه ۱۹۹۰، محل حادثه جنگ خلیج‌پارس شد، و در نسخه سینمایی ۲۰۰۸، یک گروه تروریستی در جنگ افغانستان استارک را مجروح می‌کنند. اما در همه این نسخه‌های داستانی هو یینسن، عنصر مشترک در همراهی برای طراحی و ساخت لباس مرد آهنی بود.

رابرت گنتر، مورخ، در ژورنال آو پاپ کالچر (مجله فرهنگ عام) می‌نویسد: «تونی استارک تصویر آرمانی مخترع آمریکایی است. ده‌ها سال پیش از او، نوآوری‌های مهم زندگی روزمره به دست مشاهیری چون توماس ادیسون، الکساندر گراهام بل و برادران رایت انجام می‌گرفت، اما در دهه ۱۹۶۰ فن‌آوری‌های جدید از جمله اسلحه‌سازی به دست گروه‌های تحقیقاتی صنعتی خلق می‌شد، و دیگر جای زیادی

برای مخترعی تنها که می‌خواست اعتبار و اداره اختراعات‌اش را از آن خود کند وجود نداشت. برای همین بود که مفاهیمی از قبیل نظارت دولت بر تحقیقات و نیاز محققان برای خودمختاری از این نظارت دائمی در مقابل تسلیم کامل در برابر خواسته‌های حکومت، به طور بارز خودنمایی می‌کرد.»

گنتر هم‌چنین معتقد است که تونی استارک با از دست‌دادن مردانگی‌اش (که نماد آن جراحت شدید قلب‌اش است)، انگیزه پیدا می‌کند تا تبدیل به مرد آهنی شود، تا خودمختاری‌اش و به دنبال آن مردانگی‌اش را دوباره به دست آورد. عیاش بودن تونی استارک خود جلوه‌ای از این رفتار است، همان‌طور که دیگر نویسندگان معروف ۱۹۶۰ از جمله یان فلمینگ (با خلق شخصیت جیمز باند) و میکی اسپیلن (با خلق مایک هامر) از همین الگو تبعیت می‌کردند، و شخصیت‌های داستانی می‌ساختند که در واقع از عیاشی، مهارنشده برای بازیافت نوعی اصالت هویتی استفاده می‌کردند. در سال ۲۰۱۱، سایت «آی‌جی‌ان» مرد آهنی را در فهرست ۱۰۰ ابرقهرمان محبوب تاریخ، در رتبه دوازدهم قرار داد.


Iron Man is a superhero appearing in American comic books published by Marvel Comics. The character was co-created by writer and editor Stan Lee, developed by scripter Larry Lieber, and designed by artists Don Heck and Jack Kirby. The character made his first appearance in Tales of Suspense #39 (cover dated March 1963), and received his own title in Iron Man #1 (May 1968). Also in 1963, the character founded the Avengers alongside Thor, Ant-Man, Wasp and the Hulk.

   

پستهای اخیر

ویندوز ۱۱ معرفی شد: زیباتر، تجربه کاربری بهتر، امن‌تر با ویژگی‌های جدیدی برای گیمینگ و مالتی‌تسکینگ

مایکروسافت از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ یک رابط کاربری گرافیکی کاملا جدید و بازطراحی شده نسبت به ویندوز ۱۰ دارد و از آیکون‌ها، سایه‌ها، ترنسپرنسی‌ها، پوسته‌ها و نحوه تعامل جدیدی برخوردار است.…

پیکر بی‌جان جان مک‌آفی -خالق آنتی‌ویروس McAfee -در زندانی در اسپانیا پیدا شد – آیا او واقعا…

جان مک آفی، خالق نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس McAfee و یکی از کارآفرینان مشهور دهه‌های پیشین و نیز یکی از فعال رمزارزها، ساعاتی پس از قرار  استرادش به امریکا، در یکی از زندان‌های اسپانیا خودکشی کرد. روز چهارشنبه، جسد مرده وی در سلول زندانش…

۱۲ کشور دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان

آموزش موفقیت آینده یک کشور را تعیین می‌کند. همه کشورها به اهمیت نقش آموزش و پرورش پی بردند اما در رشد افراد تحصیل‌کرده دچار افت و خیز یا پیشرفت و پسرفت هستند. گزارش سال ۲۰۱۷ یونسکو نشان می‌دهد تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سراسر جهان…

گوگل عکس جالبی را که این زن از یک مرغ دریایی در حال خوردن چیپس گرفته بود، خرید

عکس‌های منظره یا خبری خوب گاهی اوقات حاصل کار فتوژورنالیست‌های خبره است که با برنامه قبلی و با استفاده از تجهیزات کامل در زمان مناسب در منطقه‌ای حاضر می‌شوند و یک عکس هوش‌ربا ثبت می‌کنند. اما گاهی هم عکس‌های فوق‌العاده‌ای به تصادف، وقتی…

راه حل‌های ساده و عجیب که ابتدا یک مقدار احمقانه به نظر می‌‌رسند، اما واقعا پاسخ می‌دهند

در زندگی روزمره گاهی دو پاسخ برای نیازهای ما وجود دارد. یک پاسخ گران و خیلی فناورانه و وقت‌گیر و یک پاسخ خیلی ساده و تقریبا بدون هزینه و چه بسا یک مقدار عجیب و احمقانه. بعضی اوقات پاسخ ساده، نتایج خوبی ندارد، اما گاهی واقعا با همین پاسخ…

اشتراک مطالب توییتر از طریق استوری اینستاگرام آسان شد

هر شبکه اجتماعی، جو خاص خودش را دارد و متناسب با اتمسفر آن، انتظار فعالیت متفاوتی از کاربران حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای و اهل رسانه در آنها می‌رود. برای مثال شما نمی‌توانید با همان حال و هوای اینستاگرام در توییتر فعالیت کنید، چرا که سخت توسط…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.