شخصیت کاپیتان آمریکا Captain America چگونه خلق شد و چه تاریخچه و ویژگی‌هایی دارد؟

0

کاپیتان آمریکا ابرقهرمانی خیالی است که داستان‌هایش از ماه مارس ۱۹۴۱ در سری مجلات مصور مارول کامیکس منتشر می‌شود (در آن زمان این شخصیت متعلق به اسلاف مارول کامیکس یعنی «تایملی کامیکس» بود). کاپیتان آمریکا به دست جو سایمون و جک کربی خلق شد، و از همان شماره نخستین مجله‌ای مخصوص به خود داستان‌های کاپیتان آمریکا داشت. در مدت بیش از ۷۰ سالی که از عمر این شخصیت می‌گذرد، حدود ۲۱۰ میلیون نسخه از داستان‌هایش در ۷۵ کشور دنیا به فروش رسیده است. با ساخت فیلم کاپیتان آمریکا در سال ۱۹۴۴، او اولین شخصیت دنیای مارول شد که در رسانه‌ای غیر از مطبوعات به تصویر درآمد. بازیگر نقش کاپیتان آمریکا در فیلم سینمایی ۲۰۱۱ با همین نام و نیز در فیلم انتقام‌جویان، کریس اوانز بوده است.

خاستگاه اجتماعی

در سال ۱۹۴۰، جو سایمون طرحی از کاپیتان آمریکا کشید و نام این شخصیت را «سوپر آمریکایی» گذاشت. او می‌گوید: «بعد پیش خودم فکر کردم این اسم جالب در نمی‌آد، چون در اون زمان به اندازه کافی قهرمان خیالی با پیشوند “سوپر” داشتیم. اما اسم “کاپیتان آمریکا” جالب‌تر به نظر می‌اومد، چون در مجلات مصور اون زمان کاپیتان ارتشی نداشتیم. اسم دستیار اونو هم “باکی” گذاشتم، چون اسم ستاره تیم بسکتبال دبیرستانمون باکی پیرسون بود.»

سایمون می‌گوید خلق کاپیتان آمریکا تعمداً انگیزه سیاسی داشت. چون او و کربی تا سال‌های قبل از ورود آمریکا به جنگ‌جهانی دوم از رفتارهای آلمان نازی منزجر بودند، و احساس می‌کردند ورود آمریکا به جنگ اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. به گفته سایمون: «مخالفان جنگ در اون زمان خیلی با هم متحد بودن، بنابراین ما هم می‌خواستیم حرف خودمونو زده باشیم.»

اولین شماره داستان‌های کاپیتان آمریکا که تاریخ مارس ۱۹۴۱ خورده بود اما در دسامبر ۱۹۴۰ (یعنی دقیقاً یک سال قبل از حمله به بندر پرل و ورود آمریکا به جنگ) در روزنامه‌فروشی‌ها فروخته شد، کاپیتان آمریکا را نشان می‌داد که مشتی به صورت آدولف هیتلر می‌نوازد. نزدیک به یک میلیون نسخه از این شماره به فروش رسید، و این فروش مجله تا چند ماه ادامه داشت، به‌طوری که تیراژ آن از مجله تایم هم فراتر رفت. سایمون می‌گوید: «وقتی اولین شماره کاپیتان آمریکا فروش رفت، نامه‌های نفرت‌آمیز زیادی از بعضی خوانندگان که مخالف جنگ بودن دریافت کردیم، که مارو تهدید جانی می‌کردن.»

در داستان‌هایی که در پی آمد، کاپیتان آمریکا و دستیارش باکی به نبرد با نازی‌ها، ژاپنی‌ها و دیگر گروه‌هایی که برای آمریکا و متفقین تهدید محسوب می‌شدند، برمی‌خاستند. از شماره سوم مجله به بعد، استن لی نیز در نوشتن داستان‌ها به سایمون و کربی پیوست. در این شماره بود که سپر کاپیتان آمریکا برای اولین بار معرفی شد. با پایان یافتن جنگ، علاقه عمومی به کاپیتان آمریکا رو به افول نهاد، تا این‌که چاپ آن در سال ۱۹۵۰ متوقف شد. چند تلاش پیاپی برای احیای این شخصیت در سال‌های بعد (از جمله داستان‌های کاپیتان آمریکا در نبرد با کمونیسم) ناموفق بود، تا اینکه در شماره چهارم مجله مصور انتقام‌جویان به تاریخ مارس ۱۹۶۴، کاپیتان آمریکا به عنوان سربازی که در روزهای آخر جنگ جهانی دوم از یک هواپیمای تحقیقاتی به آب‌های اقیانوس منجمد شمالی افتاده و ده‌ها سال به شکل منجمد محفوظ مانده بود، از نو معرفی شد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

خاستگاه داستانی

استیو راجرز، متولد ۴ ژوئیه ۱۹۲۰، فرزند مهاجرینی ایرلندی بود. پدر استیو در زمان کودکی و مادر او در زمان نوجوانی‌اش از دنیا رفتند. در اوائل دهه ۱۹۴۰، قبل از ورود آمریکا به جنگ راجرز جوانی قدبلند اما نحیف بود که در رشتهٔ هنرهای زیبا تحصیل کرده بود. با قدرت گرفتن رایش سوم، راجرز تصمیم می‌گیرد در ارتش ثبت‌نام کند، اما به خاطر ضعف جسمانی‌اش درخواست او رد می‌شود. تا این‌که توجه ژنرال چستر فیلیپس را به خود جلب می‌کند، و فیلیپس از راجرز می‌خواهد به‌عنوان نمونه آزمایش در پروژه تحقیقاتی جدید ارتش با نام «تولد دوباره» شرکت کند. طی این آزمایش، سرم خاصی (که مخترع آن دکتر آبراهام ارسکین بود) به شخص تزریق می‌شد تا او را تبدیل به یک «ابرسرباز» کنند.

پروژه موفقیت‌آمیز بود، و استیو راجرز از جثه‌ای ضعیف تبدیل به نمونه کامل جسم انسانی شد؛ انسانی که در منتهای قدرت، چابکی، و هوشمندی بود. بعدها روایت می‌شود که سرم تزریق‌شده دارو نبود (چون اگر دارو بود اثرش به محض خروج از بدن زائل می‌شد)، بلکه موجودی ویروس‌مانند بود که در فرد تغییرات ژنتیکی و بیوشیمیایی درازمدت و همیشگی به وجود می‌آورد.

کار ارسکین آن‌قدر موفقیت‌آمیز بود که تصمیم گرفت سرم روی دیگر انسان‌ها آزمایش کند. ارسکین تمام جزئیات پروژه و نحوه ساخت سرم موردنظر را در جایی یادداشت نکرد، لذا هنگامی که به دست هاینز کروگر، جاسوس نازی، کشته شد. علم شیوه ساخت ابرسرباز نیز از بین رفت.

با توجه به از دست رفتن اطلاعات و شکست پروژه «تولد دوباره»، دولت آمریکا تصمیم می‌گیرد از راجرز به عنوان وسیله تبلیغاتی و نماد یک ابرقهرمان میهن‌پرست استفاده کند. لذا یونیفرم منقش به پرچم آمریکا، سپر ضدگلوله و اسلحه‌دستی در اختیار او می‌گذارد و او را با نام رمزی «کاپیتان آمریکا» می‌شناساند. به طور هم‌زمان راجرز خود را در پادگانی سربازی دست‌وپا چلفتی جا می‌زند تا از شناخته شدن مصون بماند. او در آن‌جا با دستیار آینده خود باکی بارنز آشنا می‌شود، و بعد از چند عملیات موفقیت‌آمیز، رئیس‌جمهور وقت فرانکلین روزولت سپر جدیدی که ساخته شده از آلیاژی خیالی «ویبرانیوم» است، در اختیارش می‌گذارد. این سپر آن قدر هم به عنوان یک پرتابه بومرنگ‌مانند و هم به عنوان وسیله دفاعی مؤثر عمل می‌کند که راجرز از اسلحه دستی‌اش بی‌نیاز می‌شود.

سال‌ها بعد گروه ابرقهرمانی «انتقام‌جویان» بدن راجرز را به همراه یونیفرم و سپرش زیر یخ‌های اقیانوس منجمدشمالی پیدا می‌کنند. راجرز عضویت گروه را قبول می‌کند، و مدت کوتاهی بعد به خاطر تجارب جنگی فراوان‌اش فرماندهی گروه را بر عهده می‌گیرد.

پس از رسوایی دولت آمریکا در ماجرای واترگیت، راجرز آن‌قدر نسبت به آرمان‌هایش سرخورده می‌شود که لباس و هویت کاپیتان آمریکا را کنار می‌گذارد. اما نهایتاً دوباره به این مسئولیت برمی‌گردد، با این عقیده که او نماد آرمان مردم آمریکاست، نه نماد دولت آمریکا. او در یکی از داستان‌ها می‌گوید: «من به هیچ چیزی وفادار نیستم، به جز رویای آمریکایی.»

بعد از حملات ۱۱ سپتامبر، قانونی در آمریکا تصویب می‌شود که بر مبنای آن، ابرقهرمانان موظف‌اند نام خود را ثبت کنند، و راجرز در مخالفت با این قانون، هویت واقعی خود را به دنیا فاش می‌کند. دولت آمریکا راجرز آن را به خاطر مخالفت‌اش دادگاهی می‌کند، اما وی بعد از محاکمه، در انسان شماره آوریل ۲۰۰۷ مجله، پس از خروج از دادگاه پای پله‌های دادگاه ترور می‌شود و به قتل می‌رسد.

اد بروبیکر، یکی از نویسندگان جدیدتر داستان‌های کاپیتان آمریکا می‌گوید: «کار به جایی رسیده بود که طرفداران چپ‌گرای کاپیتان آمریکا انتظار داشتن اونو در داستان‌ها سر هر کوی و برزنی در حال سخنرانی غرا علیه سیاست‌های جورج بوش ببینن، و طرفداران راست‌گرای این انتظار داشتن اونو در خیابان های بغداد در حال جنگ و در حال مشت زدن به دهان صدام حسین ببینن.»

لذا چاره‌ای جز کشتن این ابرقهرمان باقی نمانده بود. جو سایمون پیش از مرگ خود در دسامبر سال گذشته، طی مصاحبه‌ای گفت: «عجب وقتی رو برای مرگ‌اش انتخاب کردن. ما الان بیش از هر زمان دیگه‌ای چنین ابرقهرمانی رو لازم داشتیم.»

در سال ۲۰۱۱، سایت «آی‌جی‌ان»، کاپیتان آمریکا را در فهرست ۱۰۰ ابرقهرمان محبوب تاریخ، در رتبه ششم قرار داد.


Captain America is a superhero appearing in American comic books published by Marvel Comics. Created by cartoonists Joe Simon and Jack Kirby, the character first appeared in Captain America Comics #1 (cover dated March 1941) from Timely Comics, a predecessor of Marvel Comics. Captain America was designed as a patriotic supersoldier who often fought the Axis powers of World War II and was Timely Comics’ most popular character during the wartime period. The popularity of superheroes waned following the war, and the Captain America comic book was discontinued in 1950, with a short-lived revival in 1953. Since Marvel Comics revived the character in 1964, Captain America has remained in publication.

   

پستهای اخیر

معرفی کتاب دوپامین، مولکولی با خواص شگفت‌انگیز، نوشته دانیل زد لیبرمن و مایکل ای. لانگ

نوروترنسمیترها یا  مواد شیمیایی میانجی، به ما انگیزه می‌دهند در پی رسیدن به چیز‌های بسیار دور برآییم؛ چه امور مادی و چه اموری مانند عشق و دانش و قدرت. یکی از مهم‌ترین میانجی‌های شیمایی در مغز، دوپامین نام دارد. این ماده چه بخواهیم نمکدان…

ویدئو: اگر اپل زمان معرفی نخستین نسخه کامپیوتر مک، فناوری ساخت تبلیغات ویدئویی به سبک الان داشت…

ویدئوهای تبلیغی این روزهای محصولات فناوری را در نظر بگیرید. همیشه کنجکاوم بدانم چه حسابگری‌هایی برای ساخت آنها صورت می‌گیرد؟ سناریوی ساخت آنها با چه حساسیت‌هایی دنبال می‌شود؟ چطور ویدئوهای گرفته شده با دوربین‌های پیشرفته و ویدئوهای سه‌بعدی…

افزایش ناگهانی بازیکنان بتلفیلد ۴ شرکت EA را وادار به نصب سرورهای اضافی کرد

بازی بتلفیلد ۴ همزمان با نزدیک شدن به هشتمین سالگرد انتشار خود؛ با هجوم گسترده و ناگهانی گیمرها مواجه شده است. البته، در این میان چندین عامل در دست یکدیگر باعث شدند تعداد بازیکنان به طور ناگهانی افزایش پیدا کنند. اعلام تاریخ انتشار نسخه…

چگونه حالت شب (Dark Mode) اینستاگرام را در اندروید و iOS فعال کنیم؟

ویژگی Dark Mode روی دستگاه‌ها و اپلیکیشن‌ها یک مزیت بزرگ است. حالت تاریک یا حالت شب می‌تواند امکان استفاده از دستگاه‌ها در نور کم را ممکن است و مانع از آسیب بیشتری به کره چشم شود. همین‌طور، مانع از مزاحمت و اختلال‌هایی می‌شود که با نور شدید…

شرکت هیوندای، بوستون داینامیکس -شرکت معروف سازنده روبات‌های حیوان‌نما- را خرید

گروه هیوندای موتور اعلام کرد بخش عمده‌ای از سهام شرکت Boston Dynamics را از شرکت فناوری ژاپنی Softbank خریداری کرده است. هیوندای با این خرید، گام بسیار بزرگی به سوی دنیای رباتیک موبایل برداشت. شرکت بوستون داینامیکس بیشتر به خاطر ساخت…

مینی‌سریال جدیدی که باید ببینید: کاتلا، رازهای شهر آتشفشانی

همان طور که قبلا هم در `پست‌های معرفی مینی سریال‌ها در «یک پزشک» نوشته بودم، در دوران همه‌گیری کرونا ما مدتی است که با فصل طلایی مینی‌سریال‌ها مواجه شده‌ایم و هر چند وقت یک بار یک مینی سریال دیدنی، غافلگیرمان می‌کند. برای همین است که من…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.