شروع تمدن از چه زمانی بود؟

0

مدت‌ها طول کشید تا بشر به آنچه که ما تمدن می‌نامیم، دست یابد. در ابتدا او مانند جانوران خوی وحشی گری داشته، فاقد هر گونه زبانی جهت تکلم بوده و از هر کجا که می‌توانست غذا به دست می‌آورد.

بعدها او تشکیل خانواده داده و یاد گرفت که چگونه آتش را ایجاد کند، ابزار را ساخته و برای غذا شکار کند. او با یادگیری سفال‌گری، توانست غذای خود را تهیه و زندگی قبیله‌ای را شروع و به نقاط دیگر کوچ نماید.

در مرحله بعد که دوران جاهلیت نامیده می‌شود، بشر یاد گرفت که چگونه از دانه‌ها غذای خود را تهیه نموده و چگونه حیوانات را اهلی نماید، سپس او به استخراج فلزاتی چون مس و آهن اقدام کرد و توانست سلاح‌های بهتری را تهیه نماید. او همچنین خانه سازی را شروع کرد و زمانی که خط تصویری را اختراع نمود، پایان این دوره و آغاز تمدن می‌باشد.

اختراع خط به عنوان شروع تمدن در نظر گرفته می‌شود، زیرا بشر توانست بدین وسیله وقایع گذشته را به صور مختلف ضبط نماید. از این طریق مردم توانستند از تجارب دیگران استفاده کنند. این اختراع در حدود پنج یا شش هزار سال پیش انجام گرفت.

زمانی که بشر به این مرحله رسید، در زمینه‌های دیگر نیز پیشرفت کرده بود. او در مناطقی که مردم در روستاها و حتی شهرها زندگی می‌کردند، کشاورزی و صنعت را به وجود آورده بود، در آنجا دولت، تجارت، قوانین و مهاجرت افراد وجود داشت.

اولین تمدن‌های شناخته شده برای بشر: مصر و بابل می‌باشد. مصریان ۴۵۰۰ سال پیش نوعی خط داشتند، آنان دارای سیستم دولت و حکومت بودند، درک ریاضی داشته که برای ساخت اهرام آن را به کار برده‌اند. آن‌ها نوعی سالنما و معماران مجرب داشته و می‌دانستند که چگونه از برخی از ماشین‌ها استفاده کنند. تمدنی در حدود ۴۰۰۰ سال پیش در جزیره کرت وجود داشته و مردم سومری که در کنار رودهای دجله و فرات زندگی می‌کردند، در حدود ۴۵۰۰ سال پیش مردمی متمدن بوده‌اند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.