شوک چیست؟

0

ممکن است اگر نمره امتحان خود را ببینید، دچار شوک شوید! یا شاید بگوئید اگر تصادفی را ببینم، شوکه خواهم شد. البته در علم پزشکی به این موارد شوک نمی‌گویند. کلمه شوک به معنای وضعیتی است که در آن پاره‌ای اعمال حیاتی بدن آناً لطمه دیده و موجب کاهش آن می‌شوند.

فردی که دچار شوک شده، ممکن است دچار احساس ضعف تدریجی و یا ناگهانی شود. محتملاً رنگ پریده شده و پوست سرد و مرطوب می‌گردد. تعریف افزایش یافته مردمک چشم‌ها گشاد می‌شود.

شوک همچنین همراه با تغییرات روانی است، شخص احساس بی‌قراری می‌کند که منجر به بیهوشی می‌شود. همه این‌ها از علائم شوک است. در این حال فشار خون پائین آمده و حجم خون در رگ‌ها کاهش می‌یابد همانند غش کردن: خونی که به مغز می‌رود می‌تواند سبب شوک باشد. فقدان خون در مویرگ‌ها دلیل خوبی برای سرد شدن پوست است. البته اگر فردی زخمی شود و خون زیادی از او برود. وی را دچار شوک می‌سازد. نیز می‌تواند در اثر تحمل اضطراب زیاد، هیجان شدید، درد و یا بیماری ناگهانی و یا برخی حوادث رخ دهد.

همچنین مهم‌ترین نکته آن که: به هر دلیلی سیستم گردش خون مختل شود در نتیجه فعالیت‌های حیاتی بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

بهترین کار در این حالات: رساندن بیمار به پزشک است. بیمار نباید تکان داده شود یا او را وادار به نشستن کرد و یا بالشی زیرسرش گذاشت. بلکه باید در صورت بیهوشی، او را به پشت خوابانید و تا رسیدن کمک او را گرم نگه داشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.