صدف‌های خوراکی چگونه غذا می‌خورند؟

0

هنگامی که صدفی را در پوسته خود می‌بینید، تعجب می‌کنید که چگونه چیزی مانند آن توانسته در داخل پوسته قرار گیرد. چگونه این موجود تنفس می‌کند، غذا می‌خورد، و با خودش را حفظ می‌کند. بهرحال صدف خوراکی فقط کره‌ای از مواد زنده نیست بکله موجود پیچیده‌ای است که فعالیت‌های پیچیده‌ای را انجام می‌دهد. این موجود اعضای مختلف، خون، سیستم عصبی و بقیه چیزها را دارا می‌باشد. در اینجا فقط به نحوه تغذیه این جانور خواهیم پرداخت.

قبل از هر چیز، صدف چه چیزی می‌خورد؟ غذای صدف شامل جلبک‌ها و میکرو ارگانیسم‌های کوچک می‌باشد. میکرو ارگانیسم به این معنی است که این جانداران بقدری کوچکند که فقط در زیر میکروسکوپ دیده می‌شوند. این غذاها توسط آبی که بطور مداوم بر روی صدف جریان دارد، با باز شدن پوسته صدف وارد بدن او می‌شوند. غذا از آب گرفته می‌شود و بوسیله ماده مخاطی که توسط آبشش‌های صدف ترشح می‌شود، بدام می‌افتد. صدف، غذاهای معینی را انتخاب کرده و دیگر موجودات را که نامناسب بوده یا بزرگ هستند و با شکل غیر طبیعی دارند باز می‌گرداند. اما نمی‌دانیم که صدف چگونه قادر است این کار را انجام دهد.

صدف دارای مجرای تغذیه‌ای است که از دهان شروع و چهار عضو حسی دارد که از صدف هنگام باز بودن کفه‌ها، محافظت می‌کنند. این‌ها غذا را گرفته و انواع مناسب آن را انتخاب می‌کنند.

صدف یک مری باریک دارد که به داخل معده باز می‌شود، معده ساختاری بزرگ و کیسه مانند دارد. میله‌ای بطول یک سانتیمتر در داخل معده کشیده شده که در معده چرخیده و قطعات غذا را خرد و مخلوط می‌کند و محتوی آنزیم‌هایی برای هضم می‌باشد. همچنین غدد بزرگ گوارشی معده را احاطه کرده، در این غدد سلول‌های خونی وجود دارند که غذا را در بر گرفته و آن را درون خودشان هضم می‌کنند.

البته این فقط یک نظریه در مورد روند تغذیه صدف است. اما می‌توانید ببینید که صدف غذا می‌خورد!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.