طحال چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

0

شاید باور کردن این مسئله که اطلاعات کمی در مورد یکی از اندام‌های بدن وجود دارد، مشکل باشد. چنین اندامی در بدن، طحال می‌باشد.

یک داستان معروف در مورد طحال وجود دارد: یک پروفسور، در یک امتحان پزشکی از یک دانشجو پرسید که وظایف طحال چیست؟ دانشجو پاسخ داد: من تا دیروز همه چیز را می‌دانستم، ولی حالا همه را فراموش کرده‌ام، پروفسور گفت: خیلی بد شد، ما بالاخره کسی را پیدا کرده بودیم که چیزی در مورد طحال بداند و حالا این فرد، آنرا فراموش کرده است. البته این یک شوخی است، ولی دلالت بر این دارد که تا چه حد طحال یک مسئله ناشناخته است. برای مثال، متوجه شده‌اند که طحال در دوران طفولیت در ساختن خون نقش داشته و بر علیه بیماری‌های خون، مغز، مانند مالاریا و کم خونی عمل می‌کند.

اما مسئله حیرت‌آور آنکه با برداشتن طحال باز هم این اعمال حیاتی ادامه دارد! بنظر می‌رسد که سایر قسمت‌های بدن پس از این عمل می‌توانند وظایف آن را به عهده بگیرند.

طحال، یک اندام بزرگ است که در شکم قرار داشته و تا نزدیکی معده ادامه دارد، ولی جزو دستگاه گوارش نمی‌باشد. در حقیقت به جریان خون متصل بوده و می‌تواند در هر جای دیگر بدن، نیز قرار گیرد.

در یک انسان سالم، در حدود ده میلیون گلبول قرمز، در هر ثانیه می‌میرند و باید گلبول‌های جدید جایگزین آن‌ها شوند. سه قسمت متفاوت بدن، به این کار کمک می‌کنند که شامل: مغز استخوان، کبد و طحال می‌باشند.

گلبول‌های قرمز اضافی که ممکن است در شرایط اضطراری مورد نیاز باشند، در طحال ذخیره می‌شوند. گلبول‌های قرمز پیر در طحال، از بین برده می‌شوند.

برخی از انواع گلبول‌های سفید نیز، بنام لنفوسیت‌ها، در طحال و مغز استخوان ساخته می‌شوند. هنگامی که بطور ناگهانی، مقدار زیادی خون از دست می‌رود، طحال مقدار زیادی از گلبول‌های قرمز را برای جبران این کمبود، ر‌ها می‌سازد. بنابراین می‌بینید که طحال، وظایف مهمی را در بدن به عهده دارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.