طوطی‌ها چگونه می‌توانند حرف بزنند؟

0

مردم از سخن گفتن طوطی‌ها متحیر شده، و از شنیدن آن لذت می‌برند. اما بنظر می‌رسد که هیچکدام نمی‌توانند توضیح دهند که چگونه این پرندگان می‌توانند صحبت‌های انسان را بخوبی تقلید کنند. برخی تصور می‌کنند علت سخنگوبی طوطی‌ها، مربوط به ساختمان زبان آن‌هاست که بزرگ و ضخیم می‌باشد. احتمال دارد که این نوع زبان به صحبت کردن پرنده کمک کند، اما مطمئناً برای حرف زدن پرنده ضروری نیست.

دیگر پرندگان سخنگو مانند: مرغ مینا، کلاغ‌ها و کلاغ‌های سیاه، زبان بزرگ و ضخیمی ندارند. شاهین و عقاب‌ها نیز چنین زیانی دارند ولی قادر به صحبت نیستند.

آیا طوطی‌ها از دیگر پرندگان باهوشترند که می‌توانند صحبت کنند؟ بنظر نمی‌رسد که این هم دلیلی برای این موضوع باشد. واقعیت این است که بیشتر زیست شناسان معتقدند که طوطی‌ها و دیگر پرندگان سخنگو، مفهوم کلماتی را که می‌گویند درک نمی‌کنند. اما بنظر می‌رسد که آن‌ها یک ارتباط معین بین گفتار و عملکردشان را شکل می‌دهند.

شاید طوطی‌ها به این علت می‌توانند صحبت کنند که مکانیسم صوتی آن‌ها، آهسته‌تر از دیگر پرندگان کار می‌کند. و احتمالاً صداهایی که بوسیله انسان تولید می‌شوند، همانند صداهایی است که طوطی تولید می‌کند. بنابراین برای آن‌ها، تقلید آسان است.

طوطی‌ها در موارد دیگر نیز پرندگان جالب توجهی می‌باشند، آن‌ها می‌توانند عملا با هر شرایط آب و هوایی خود را تطبیق دهند. به همین دلیل برای مثال، ملوانان در مسافرت‌های طولانی طوطی‌ها را با خود می‌برند، و حتی علیرغم اینکه طوطی یک پرنده منطقه گرمسیری است، مادامیکه در قفس بسر می‌برد می‌تواند براحتی در آب و هوای معتدل و حتی سرد زندگی کند.

طوطی‌ها، پرندگان شجاع و وفاداری نسبت به همنوعان خود می‌باشند. اگر خطری مشترک، گروه طوطی‌ها را تهدید کند، بصورت گروهی در مقابل آن ایستادگی می‌کنند. هنگامی که بدنبال غذا می‌روند، معمولاً با استفاده از پاها و منقارشان از یک شاخه به شاخه دیگر تاب می‌خورند. در حقیقت طوطی‌ها می‌توانند در مواقعی از پاهایشان مانند دست استفاده کنند، بویژه هنگامی که غذا می‌خورند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.