طول روده‌های ما چقدر است؟

0

اغلب ما، کمابیش راجع به اینکه جایی در درون بدن ما حلقه‌های پیچ در پیچی بنام روده وجود دارد، اطلاعات مبهمی داریم.

روده‌ها راههای عبور شگفت‌انگیزی هستند که غذای در حال گوارش، از درون آن عبور می‌کند. ولی معدودی از مردم درک صحیحی از نحوه کار آن‌ها دارند. در طول روده بزرگ در حیوانات، بسته به نوع رژیم غذایی آن‌ها می‌باشد. حیوانات گوشت‌خوار روده‌های کوچک‌تری دارند چون به فعالیت گوارشی چندانی نیاز ندارند. افراد با رژیم غذایی از نوع گیاهی «خامخوار»، روده‌هایشان طولانی‌تر از افرادی است که گوشتخوارند.

روده‌های انسان ۳ متر است، ولی وقتی شخصی می‌میرد، طول آن در اثر از دست رفتن قابلیت ارتجاعی به حدود ۸.۵ متر می‌رسد. بیشتر دیواره روده، حاوی رشته‌های عضلانی است که بدین ترتیب می‌تواند بر روی غذایی که از آن عبور می‌کند عمل نماید.

روده غذا را با ترشحات خود ترکیب کرده و آن را به جلو می‌برد. روده کوچک دارای پیچ‌وخم‌های بی‌شماری است که تکه‌های کوچک غذا را گرفته و به مدت ۳۰ دقیقه بر روی آن عمل کرده و سپس به حلقه بعدی می‌فرستد. برای کمک به عمل هضم: دیواره روده کوچک دارای ۲۰۰۰۰۰۰۰ غده کوچک است که حدود ۵ تا ۱۰ لیتر شیره گوارشی را به داخل روده سرازیر می‌کنند. این شیره، غذا را خیسانده و نرم می‌سازد. بنابراین غذایی که وارد روده بزرگ می‌شود، به حالت نیمه مایع درآمده است.

اگر با ذره‌بین به دیواره روده نگاه کنید، می‌بینید که صاف نبوده و شبیه مخمل می‌باشد و با میلیون‌ها پرزهای حساس پوشیده شده. این شاخک‌های حساس به غدد می‌گویند که چه زمانی شیره خود را رها ساخته و به عمل هضم نیز کمک می‌کنند.

غذایی که توسط شیره روده کوچک هضم شود، در روده بزرگ بوسیله باکتری‌هایی که در آن زندگی می‌کنند، هضم می‌شود که به گندیدگی معروف است. میلیون‌ها باکتری می‌توانند ثقیل‌ترین غذایی را که می‌خوریم، تجزیه نمایند مثل پوست میوه‌ها و از آن مواد مورد لزوم بدن را استخراج کنند.

این خلاصه‌ای بود از چگونگی کار روده‌ها که یکی از شگفت‌انگیزترین دستگاه‌های بدن بوده و دارای تشکیلات منطقی هستند که صدها عمل بر روی غذایی که برای ادامه حیات مصرف می‌کنیم، انجام می‌دهند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.