عضلات ما چگونه کار می‌کنند؟

0

در بدن ما سلول‌های ویژه‌ای وجود دارند که بافت های ارتباطی «بافت‌هایی که قسمت‌های مختلف بدن را بهم متصل می‌سازند» را تولید می‌کنند. تمام سلول‌های این بافت‌ها قادر به انقباص و انبساط هستند. در برخی از نقاط بدن، این سلول‌ها تا حد معینی منقبض شده و مبدل به سلول‌های ماهیچه‌ای شوند. در نقاطی از بدن که سلول‌های عضلانی مکرراً مورد استفاده قرار گیرند، آن‌ها تکثیر یافته، بهم می‌پیوندند تا یک عضله نرم، مرکب از رشته‌های بسیار به وجود آورند.

عضلات نرم در بسیاری از قسمت‌های بدن یافت می‌شوند و به کار دستگاه‌هایبدن، کمک می‌کنند. برای مثال: این عضلات چشمان را باز و بسته کرده، تنفس راتنظیم و روده را به کار می‌اندازند.

رشته‌های عضلات قوی بوده ولی کند کار می‌کنند. بنابراین بدن برای انجام حرکات سریع‌تر رشته‌های عضلات نرم را به شکلی کامل‌تر بنام عضلات مختلط، تبدیل ساخته است که باعث حرکت اعضاء بدن ما می‌شوند.

۶۳۹ عضله در بدن انسان وجود دارد، عضلات در حقیقت گوشت بدن هستند، درست مانند گوشتی که از دکان قصابی خریداری می‌شود.

عضلات دارای اشکال و اندازه‌های متفاوتی می‌باشند. یک عضله بطور متوسط شامل ۱۰ میلیون سلول عضلانی و تمام بدن ۶ بیلیون سلول عضلانی دارد.

هر یک از این ۶ بیلیون سلول، شبیه موتوری است که دارای ۱۰ سیلندر در هر ردیف می‌باشد. سیلندرها، محفظه‌های کوچکی هستند که حاوی مایعند. وقتی که مغز به آن‌ها پیام می‌فرستد، عضله منقبض شده و برای کسری از ثانیه، مایع درون آن سفت شده و مجدداً به مایع تبدیل و این عمل باعث حرکت عضله می‌شود.

تنها عضلاتی را که قادریم حرکت دهیم؛ عضلات مخطط می‌باشند. عضلات نرم، برای مثال، آن‌ها که گوارش را کنترل می‌کنند مستقل و بدون دخالت ما فعالیت می‌کنند.

زمانی که عضله تحریک می‌شود، به سرعت عکس‌العمل نشان داده و ممکن است در کمتر از s0.1 منقبض شود، ولی چنانچه قبل از آن که وقتی برای استراحت داشته باشد، پیام دیگری دریافت و دوباره منقبض می‌شود.

تمام این اعمال، چنان سریع انجام می‌گیرد که بصورت یک عمل با هم ترکیب شده و نتیجه آن‌ها فعالیت ممتد و مداوم را انجام می‌دهد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.