مقایسه فشارسنج جیوه‌ای با نوع عقربه‌ای – کدام یک بهتر است؟

0

فشارسنج جیوه‌ای هنوز هم «استاندارد طلایی» اندازه‌گیری فشار خون شناخته می‌شود. احتمال درست کار نکردن این دستگاه خیلی کم است. ستون جیوه تنها چیزی است که در آن حرکت می‌کند. با این حال، استفاده از فشارسنج جیوه‌ای رو به کاهش است، چون جیوه سمی است و می‌تواند محیط را آلوده کند.

نوع دیگری از فشارسنج، که استفاده از آن رو به افزایش است، فشارسنج عقربه‌ای است: وسیله‌ای فنردار که، با استفاده از فشار هوا، عقربه‌ای را روی صفحه مدرجی حرکت می‌دهد که هر درجه‌ی آن نشان دهنده‌ی یک میلی متر جیوه است. این نوع فشارسنج ارزان و حملش نسبت به نوع جیو‌های راحت‌تر است. هر دو نوع نیازمند مراقبت‌های خاص خود هستند.

اگر از فشارسنج جیوه‌ای استفاده می‌کنید، هراز گاهی بررسی‌اش کنید تا مطمئن شوید قبل از اندازه‌گیری هر گونه فشاری سطح فوقانی ستون جیوه روی صفر قرار دارد و جیوه به سهولت حرکت می‌کند. هنگام استفاده از فشارسنج عقربه‌ای، در فواصل معینی (دست کم شش ماه یک بار) کار کرد دستگاهتان را در مطب پزشک و با اتصال آن به قسمت فشاری فشارسنج جیوه‌ای ارزیابی کنید.

وقتی هوا وارد دستگاه می‌شود، هر دو – هم ستون جیوه و هم عقربه – باید یک فشار را نشان دهند. بر خلاف فشارسنج جیوه‌ای، فشارسنج عقربه‌ای قسمت‌های زیادی دارد که ممکن است بعد از مدتی خراب شود. اما، بر اساس تحقیقی که در مایو کلینیک انجام شده و در مجلهی آرشیو آو اینترنال مدیسن (مارس ۲۰۰۱) چاپ شده است، فشارسنج‌های عقربه‌ای که خوب مراقبت شده‌اند، به اندازه‌ی انواع جیوه‌ای، دقیق و مفیدند. »

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.