فیلم قهرمان اصغر فرهادی – خلاصه داستان آن طور که یک مجله سینمایی لو داده است

0

دیروز خبر دادیم که فیلم «قهرمان» یکی از بیست فیلمی است که برای بخش مسابقه‌ی جشنوارهی فیلم کن انتخاب شده است؛ فیلمی از اصغر فرهادی بازگشت دوباره اوست به ایران و قصه‌های ایرانی. ولی توضیح هم دادیم که خبری دربارهی قصه‌ی فیلم در داخل منتشر نشده است. حالا که به زمان برگزاری جشنواره نزدیک می‌شویم کم کم رسانه‌ها به اطلاعاتی درباره‌ی فیلم تازه فرهادی دست پیدا کرده‌اند.

دیروز خبرگزاری ایسنا به نقل از یک وب سایت و یک مجله سینمایی خلاصه‌ی داستانی از فیلم را منتشر کرد که همین چند خط هم کنجکاوی‌ها را بیشتر می‌کند. ماجرا چیست؟

کمپانی فرانسوی «ممنتو» که پخش بین المللی و مسئولیت اکران این فیلم در فرانسه را بر عهده دارد، در وبسایتش نوشت:

فیلم قهرمان با مدت زمان دو ساعت و هفت دقیقه، درباره شخصیتی به نام احمد است که به دلیل عدم توانایی در پرداخت بدهی‌اش در زندان به سر می‌برد اما طی دو روز مرخصی در تلاش است شاکی خود را با پرداخت بخشی از بدهی متقاعد به پس گرفتن شکایت خود کند، اما اتفاقات آن گونه که برنامه‌ریزی شده پیش نمی‌رود.

مجله سینمای ایتالیا (Cinematografo) هم خلاصه داستانی درباره «قهرمان» منتشر کرده و در بخشی از شماره جدید خود که به فیلم‌های مهم جشنواره کن پرداخته، نوشته است:

« قهرمان، فیلم جدید اصغر فرهادی کارگردان ایرانی برنده دو جایزه اسکار است. داستان این فیلم درباره مردی است که به دلیل بدهی در زندان است اما وقتی آزاد می‌شود، متوجه می‌شود نامزدش یک کیف پر از پول پیدا کرده، اما تصمیم می‌گیرد از این پول استفاده نکند. زمانی که خبر این اقدام انسان دوستانه او در شهر می‌پیچد، به چهر‌های شناخته شده تبدیل می‌شود و اهالی شهر برای کمک به او دست به کار می‌شوند.

در فیلم قهرمان، امیر جدیدی، محسن تنابنده، سارینا فرهادی و… بازی می‌کنند. اما ساخت «قهرمان» اصلا راحت نبوده. برای اینکه بدانید اوضاع چطور بوده باید کمی برویم عقب. درست شش ماه بعد از نمایش و توزیع همه می‌دانند، اخبار و شایعات دربارهی کار تازهی فرهادی بین س ینماگران پیچید. اول گفتند فرهادی قصد دارد نمایشی را روی صحنه ببرد؛ خبر رسید که او مشغول کار روی متن «دشمن مردم» هنریک ایبسن است و روی امروزی کردن متن کار می‌کند. کمی بعد شایعه شد که او خودش دست به کار شده و دارد نمایشنامه‌ای می‌نویسد و قصد دارد سال ۹۸ آن را روی صحنه ببرد. اما مثل همیشه فرهادی در سکوت خبری به کار خودش مشغول بود؛ اگر او نمایشنامه‌ای هم نوشت هیچ جا خبری درباره‌اش منتشر نشد و معلوم نشد که او برنامه‌ای برای اجرای آن دارد یا نه. ولی یک سال پیش بود که دوستان نزدیک به او گفتند فرهادی در حال نگارش فیلمنامه‌ی جدیدش است.

این ماجرا وقتی جدی شد که فرهادی دو سه سفر به شیراز رفت و معلوم شد که او می‌خواهد فیلمی را در این شهر بسازد. چه فیلمی؟ همین «قهرمان» که حالا درباره‌اش حرف می‌زنیم. با این همه کرونا دست کم دو بار فیلم‌برداری «قهرمان» را به تأخیر انداخت یا کار را متوقف کرد. حالا بعد از گذشت حدود یک سال که اخبار متناقض درباره‌ی فیلم منتشر شده ( قهرمان) آماده است. همه منتظرند ببینند فیلم چه جور اثری شده است. ما هم مثل بقیه!

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.