فیلم هفته‌ای یک بار آدم باش، ساخته شهرام شاه حسینی – معرفی، نقد و بررسی

1

فیلم سینمایی «هفته‌ای یک بار آدم باش» به کارگردانی شهرام شاه حسینی و به تهیه کنندگی مستانه مهاجر و سرمایه‌گذاری محمدصادق رنجکشان این روز‌ها روی پرده است. فیلمی که یک سال از ساخت آن می‌گذرد و در سکوت کامل خبری س اخته شد. (پویا مهدوی‌زاده )) نویسنده فیلمنامه این اثر را با مشاوره پیمان قاسم خانی نوشته است.

مضمون و شخصیت‌های آن، بی‌شباهت به آثار این نویسنده کمدی نیستند و همان رفتار‌ها و عادت‌های آشنا کاراکتر‌های قاسم خانی را دارند. داستان این فیلم درباره تناقض‌هایی است که میان افراد یک خانواده و برادران و خواهران وجود دارد. هفته‌ای یک بار آدم باش» روایتگر زندگی دو برادر با سبک متفاوت است که به واسطه بیماری پدر، آینده آن‌ها دچار تغییر و تحول می‌شود. در واقع هر یک از این برادران با گرفتاری در موقعیتی عجیب و غریب می‌فهمند که شکل زندگی آن‌ها چه مشکلات و نواقصی دارد و می‌توانند در آن تجدید نظر کنند.

شاه حسینی سینما را با دستیار کارگردانی فیلمسازانی همچون رسول ملاقلی پور، سیامک شایقی و بهرام بیضایی آغاز کرد. او سریال‌هایی مانند «پرستاران»، «همه چیز آنجاست»، «هشت و نیم دقیقه)»، «پرگار»، «مثل یک کابوس» و… را در کارنامه خود دارد اما این کارگردان با ساخت فیلم‌های طنز و کمدی پا به سینما گذاشت. «کلاغ پر»، «زن‌ها فرشته‌اند) و «آقای هفت رنگ» اولین ساخته‌های این سینماگر هستند اما با ساخت خانه دختر به نظر می‌رسید او مسیرش را | تغییر داده است. این فیلم در سی و سومین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و همان اکران در جشنواره کافی بود تا مقدمات توقیف و ممیزی بسیار آن را فراهم کند. در نهایت خانه دختر» با اصلاحات عجیب و غریب و کوتاه شدن زمان فیلم به س ختی به اکران عمومی درآمد. سختی‌هایی که ساخت این فیلم به همراه داشت، انگار شاه حسینی را متقاعد کرد که دوباره همان مسیر قبلی را پیش بگیرد.

هفته‌ای یک بار آدم باش» را می‌توان بازگشت این کارگردان به سینمای کمدی و طنز دانست. فیلمی که با حضور بازیگرانی چون پژمان جمشیدی، پژمان بازغی، رعنا آزادی ور، شیرین یزدان بخش و… جلوی دوربین رفته است. با این حال این طور به نظر می‌رسد که شاه حسینی ساخت فیلم‌های کمدی راهی را برای گذران زندگی یا فعالیت در سینما می‌داند چراکه این روز‌ها همزمان با اکران این فیلم، مجموعه می‌خواهم زنده بمانم» به کارگردانی او در شبکه نمایش خانگی هم توزیع می‌شود که مورد توجه هم قرار گرفته و طرفداران زیادی دارد.

شاه حسینی با وجود اکران «هفته‌ای یک بار آدم باش» و کسب رتبه اول فروش فیلم، به این ساخته خود بی‌توجه است و حاضر به گفت وگو درباره فیلم‌اش نیست.

با این حال این فیلم در همین فروش حداقلی سینما‌ها هم پرفروش‌ترین فیلم جدول اکران است و اگر تیزر‌های آن از تلویزیون پخش می‌شد و مردم خبردار می‌شدند که سینما‌ها باز هستند، به احتمال زیادی فروش زیادی می‌کرد؛ چراکه مولفه‌های لازم برای فروش بالا مانند قصه خوب و خوش ریتم، بازیگران چهره و شناخته شده و داستان طنز را در کنار هم دارد و اگر شرایط عادی بود، می‌توانست یکی از امید‌های اکران نوروز امسال باشد. این فیلم در این شرایط وانفسا بیش از ۶۴۵ میلیون تومان در ۲۱۸ سالن سینما فروش کرده است و فروش‌اش با | «خورشید» دومین فیلم جدول هفتاد میلیون اختلاف دارد. | اگر می‌خواهید در این روز‌های تلخ و پرهیاهو، دو ساعتی را فارغ از اخبار و اتفاقات بد بگذرانید و به تماشای فیلم کمدی شسته رفته بنشینید، می‌توانید هفته‌ای یک بار آدم باش» را در سینما ببینید.

منبع: روزنامه سازندگی


 
1 نظر
  1. پیام.ی می گوید

    فیلمش چنگی به دل نزد. از قاسمخانی ساخت همچین فیلمی بعید بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.