مارها چه چیزهایی را می‌خورند؟

0

هیچ مار گیاهخواری وجود ندارد. همه مارها گوشتخوارند و برخی از انواع حیوانات را می‌خورند. مارها شیره گوارشی بسیار قوی دارند و برای اینکه بتوانند غذای خود را یکجا ببلعند به آن نیاز دارند. مارها مانند دیگر حیوانات گوشتخوار مثلا گربه‌ها، دندانی که بتوانند بکمک آن غذا را خرد و با تکه تکه کنند، ندارند. پرندگان یا لاکپشت‌ها منقار یا پوزه دارند. اما همه مارها دارای دندان‌های باریک و بلند سوزنی شکلند که می‌توانند بوسیله آن شکار را گرفته و به داخل دهان بکشانند، اما قادر به جویدن نیستند.

یکی از چیزهای غیرعادی در مورد مارها و نحوه غذا خوردن آن‌ها، ساختمان فک در این جانوران است. ارتباط فک با دیگر استخوان‌های جمجمه بسیار سست است. فک مارها با دندان‌ها تیز شده و اغلب دو ردیف دندان در سقف دهانشان دارند. همه این دندان‌ها بر روی استخوان‌هایی قرار گرفته‌اند که بوسیله عضلات مخصوصی حرکت می‌کنند. یک مار با فشار دادن یک فک برروی غذا در حالیکه تک دیگر شکار را نگه داشته، غذا می‌خورد. سپس یک استخوان دیگر فک بر روی غذا فشار وارد می‌آورد. بدین ترتیب غذا بطرف گلوی مار رانده می‌شود.

ساختمان فک در مار طوری است که مار می‌تواند بطور حیرت آوری حیوانات بزرگ را بخورد. بعنوان مثال «پیتون‌ها» اغلب حیواناتی به بزرگی آهوی کوهی و پلنگ را می‌خورند. البته مارهای کوچک، حیوانات کوچک را می‌خورند. اغلب آن‌ها حیواناتی با جثه متوسط را می‌خورند مانند ملخ‌ها، قورباغه‌ها، ماهی‌ها، موش‌ها، موش‌های صحرایی و پرندگان.

برخی از مارهای کوچک کور، فقط موریانه می‌خورند. و برخی از مارهای دیگر تغذیه می‌کنند. سیستم گوارشی مارها با توجه به غذایی که می‌خورند تخصص یافته، مار سبز ممکن است عنکبوت، ماهی، پرندگان و کرم‌ها را بخورد، اما مار «گارتر» که یک نوع مار بی زهر بچه زا و بشکل راه راه در آمریکا می‌باشد، می‌تواند انواع مختلف حیوانات شامل کرم‌ها، ماهی‌ها، قورباغه‌ها، جوندگان و پرندگان را بخورد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.