مستندی به کارگردانی پیتر جکسون، در مورد بیتل‌ها

0

پیتر جکسون» که کارگردانی فیلم «ارباب حلقه‌ها» را انجام داده است، مستندی از گروه موسیقی «بیتلز‌ها» خواهد ساخت. او برای ساخت این مستند حجم عظیمی از تصاویر آرشیوی را استفاده کرده است. پیش‌تر قرار بود این مستند در قالب یک فیلم س ینمایی در چهارم سپتامبر ۲۰۲۰ در آمریکا و کانادا و سپس به صورت جهانی اکران شود، اما اخیرا «دیزنی» | اعلام کرده که مستند «بیتل‌ها: باز می‌گردند) به صورت یک سریال نمایش داده خواهد شد. استودیو‌های والت دیزنی، اپل کورپز روینگ نات فیلمز، کمپانی‌های سازنده این فیلم اعلام کرده‌اند که سریال مستند بیتل‌ها: بازمی گردند برای نخستین بار در روز‌های ۲۵، ۲۶ و ۲۷ نوامبر (۴، ۵ و ۶ آذر) در شبکه دیزنی به نمایش داده خواهد شد. پیش از اعلام تبدیل این فیلم مستند به سریال، در ۲۱ دسامبر ۲۰۲۰، یک پیش مونتاژ از این فیلم توسط پیتر جکسون از طریق دیزنی لج و یوتیوب نمایش داده شد.

در این فیلم ۵ دقیقه‌ای تصاویری از اعضای گروه بیتل در پشت صحنه ساخت آلبوم «بگذار باشد) نشان داده شده که در آن اعضای گروه در حال خواندن، انجام حرکات موزون، بداهه خوانی و بداهه نوازی دیده می‌شوند. در این فیلم ۵ دقیقه‌ای همچنین جان لنون در حال خواندن یک مقاله در روزنامه درباره دیدار جورج هریسون (دیگر عضو گروه) با یک عکاس و همچنین تصاویری از پل مک کارتنی و جان لنون در حال خواندن ترانه آهنگ دو نفر از ما دیده می‌شوند.

به گفته پیتر جکسون کارگردان، فیلم نامه‌نویس و تهیه‌کننده نیوزیلندی که آثاری نظیر ارباب حلقه‌ها را در کارنامه خود دارد، مستند بیتل‌ها: بازمی گردند قرار است در قالب یک مینی سریال ۳ قسمتی ساخته شود.

جکسون همچنین به این مسئله اشاره کرده که هر قسمت از این سریال حدود ۲ ساعت خواهد بود. هر قسمت از این سریال با موافقت و حمایت پل مک کارتی، رینگو استار، یوکو اونو – لنون همسر ژاپنی جان لنون و اولیویا هریسون همسر جورج هریسون، نمایش داده خواهد شد.

پیتر جکسون با اشاره به فیلم بگذار باشد که در سال ۱۹۷۰ درباره بیتل‌ها ساخته شد، می‌گوید: تصاویر آرشیوی این فیلم از خیلی جهات قابل توجه است. از لابه لای این تصاویر می‌توان خطوط داستانی زیادی ترسیم کرد. )

رینگواستار از اعضای گروه بیتل‌ها نیز اخیر در گفت وگویی اعلام کرده که نگاه پیتر جکسون باعث شده این سریال مستند نسبت به فیلم لیندسی – هاگ لحن متفاوتی داشته باشد. رینگو افزوده است: من با پیتر جکسون درباره اینکه در زمان ساخت آلبوم بگذار باشد چه احساسی داشتم گفت وگو‌های زیادی انجام دادم. ما در زمان ضبط و اجرای این آلبوم مدام می‌خندیدیم و به ما خیلی خوش می‌گذشت. ما حین ساخت بگذار باشد، ضمن انجام کار‌ها و تمرین‌های مربوط به این آلبوم بازی نیز می‌کردیم. پیتر جکسون برای نشان دادن سکانس‌هایی از این سریال با آی پد خود به لس آنجلس آمد. او در سکانس‌هایی که من دیدم ما را به عنوان یک گروه در حال خندیدن و سرگرم بودن نشان داده است. با دیدن این سکانس‌ها متوجه شدم که جکسون تصاویر دقیقی از حالت سرخوشانه ما هنگام ضبط این البوم نشان داده است. من بی‌صبرانه منتظر زمان نمایش سریال و دیدن کل این کار هستم.

عوامل زیادی در از هم پاشیدن بیتلز نقش داشتند، از اتمام اجرا‌های زنده تا مرگ مدیر برنامه‌های آن‌ها برایان اپستاین. آخرین کنسرت بیتلز در ۵ دسامبر ۱۹۶۵، در تالار امپایر ش هر لیورپول اجرا شد. برایان اپستاین را می‌توان مؤثرترین فرد در تبدیل شدن بیتلز به یک گروه مشهور در سراسر دنیا نامید. او همچنین گروه را پیش هم نگاه می‌داشت و از همه مهمتر امور مالی گروه در دست او بود. وقتی اپستاین در سال ۱۹۶۷| به علت مصرف بیش از اندازه مواد مخدر از دنیا رفت، خلائی در گروه به وجود آمد. جان لنون از همه به اپستاین نزدیکتر بود و از همه بیشتر تحت تأثیر مرگ او قرار گرفت. پل مکارتنی نیز که وضع آشفته گروه را می‌دید سعی کرد پروژه‌های جدید گروه را شروع کند. دیگر اعضای بیتلز از افزایش تسلط مکارتنی بر جنبه موسیقایی و نیز جنبه اقتصادی گروه آشفته و ناراحت

ش دند. لنون بعد‌ها گفت که فعالیت‌های مکارتنی برای بقای گروه حیاتی بودند. نقش برایان اپستاین به عنوان مدیر برنامه‌ها و رهبر گروه هیچ گاه جایگزین نشد و به یکی از عوامل از هم پاشیده شدن بیتلز تبدیل شد.

بعد از سال ۱۹۶۶ که بیتلز اجرای زنده را کنار گذاشتند، هر یک از اعضا به سمت سلیقه‌های متفاوت خود در موسیقی رفتند و وقتی گروه دوباره برای ضبط پیش هم جمع شدند، این تفاوت سلیقه‌ها بارزتر شد. مکارتی، بیش از بقیه تفاوت سلیقه داشت و بیشتر به دنبال سبک پاپ رفت؛ درحالی که لنون بیشتر به سبک‌های جدید و آزمایشی و خلاقانه علاقه داشت و هریسون به سبک‌های هندی. این تفاوت سلیقه‌ها به ضبط شدن چند آهنگ انفرادی در بیتلز (آلبوم) تبدیل شد و از اتحاد گروه کاست.

سرانجام پل مکارتنی در سال ۱۹۷۰ از هم پاشیده شدن بیتلز را رسما اعلام کرد و این گروه بعد از ۱۰ سال فعالیت از هم پاشید.

منبع: روزنامه سازندگی


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.