منشأ پیدایش زیتون کجا بود؟

0

محل اصلی تولید زیتون، جنوب غربی آسیا می‌باشد، برای قرن‌های بسیار زیتون به عنوان غذا شده و به وسیله کاروان‌ها، به بازارهای نقاط دور حمل می‌گشته است.

یک مسئله دور از زحل در مورد زیتون این است که نمی‌توان آن را به صورت تازه، از درخت، مورد استفاده قرار داد و باید قبل از آنکه بتوان آن را خورد، طعم تلخ آن را به وسیله آب نمک خنثی نمود.

روغن زیتون در تجارت، در بین مردم قدیم نقش بسیار مهمی داشت. پادشاهان ثروتشان دار از روی تعداد کوزه‌های پر از روغن زیتون در انبارهای اختصاصی خود می‌سنجیدند. در جزیره کوچک کرت «Crete» بقایای از این انبارهای خانگی برای نگهداری روغن زیتون کشف گردیده که تاریخ آنها به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد.

درختان زیتون در تمام کشورهای کناره دریای مدیترانه، کاشته می‌شدند، حتی زمانی نواحی بیابانی و عاری از درخت آفریقای شمالی از درختان زیتون پوشیده بود.

گفته می‌شود: روزگاری شخصی توانسته در سایه درخت زیتون، خرما و انجیر، از مکه به مراکش سفر کند. اسپانیولی‌ها دانه‌ها و قلمه های زیتون به دنیای جدید برده و آن‌ها را در اطراف مراکز مبلغین خود در کالیفرنیا، جایی که درختان در آب و هوای گرم به خوبی رشد می‌کنند، کاشتند.

امروزه زیتون یک محصول عمده کالیفرنیا می‌باشد که تقریباً تمام زیتون پرورش یافته در ایالات متحده را تولید می‌کند، ولی هنوز کشورهای اسپانیا و ایتالیا به عنوان عنوان کشورهای پیشگام در تولید زیتون می‌باشند و محصول کالیفرنیا فقط ۶% از کل محصول دنیا را تشکیل می‌دهد.

درختان زیتون یا از دانه‌ها و یا از قلمه‌ها پرورش می‌یابند. قلمه، یک ساقه و یا سایر قسمت‌های یک گیاه است که اگر به طریق صحیح جدا و کاشته شود، گیاه جدیدی را به وجود می‌آورد. درخت زیتون عمری طولانی داشته، چنانکه در باغ «Gethsemane» در کوه اُلیو، درختان زیتون وجود دارند که عمر ۲۰۰۰ سال است، اگرچه ممکن است تنه‌های آن‌ها مانند روزهای اول نباشد. احتمالاً آن‌ها به وسیله جوانه‌های تازه در حال رشد که از قاعده منشعب شده‌اند، احیا گشته‌اند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.