منشا میوه پرتقال چیست؟

0

اسنادی وجود دارند که نشان دهنده این مطلب اند که چهار هزار سال قبل، پرتقال در چین شناخته شده بود. دو نوع درخت پرتقال وجود دارد: شیرین و ترش. پرتقال شیرین اولین پرتغالی بود که در اروپا پرورش یافت. و توسط مورس «Moors»، شخصی که جنوب سیسیل و اسپانیا را در اما مورد حمله قرار داد، به آنجا آورده شد.

تا قرن یازدهم این شخص در کنترل کشورهای تسخیر شده، قدرت زیادی داشت و آن‌ها پرتقال ترش و سایر درختان را کاشته و تا قرن پانزدهم این میوه در سراسر اروپای جنوبی پرورش داده شد. پرتقال شیرین با پیشرفت تجارت با اروپای مرکزی در همین زمان به اروپا عرضه شد. اگرچه بعضی از پرتقال‌های ترش پرورش یافته و مصرف می‌شوند، ولی در حال حاضر از آن‌ها به عنوان منبعی برای پرورش پرتقال‌های شیرین استفاده می‌شوند.

پرتقال‌های شیرین در ابتدا حالت تجملی داشته، به طوری که فقط مردم ثروتمند توانایی خرید آن را داشتند. پادشاهان و اشراف برای تهیه درخت پرتقال به منظور کاشت در باغ‌های خویش، بهای زیادی را می‌پرداختند.

چون در کشورهای سردسیر، درختان باریک در طول زمستان‌های سرد از بین می‌رفتند، لذا گلخانه‌های مخصوص بار نارنجستان ساخته شدند. درختان پرتقال در ظروف چوبی کاشته می‌شده و در تابستان به محیط خارج انتقال داده می‌شدند، ولی هنگام زمستان در پشت شیشه، در گلخانه نگهداری می‌شدند، جایی که علی‌رغم هوای سرد خارج، می‌توانستند شکوفه کنند. آیا می‌دانید به زمانی که کریستوف کلمب با کشتی به طرف دنیای جدید رفت، با خود دانه های پرتقال و بسیاری دیگر از مرکبات را حمل نمود؟ دانه‌ها را در جزیره «Hispaniala» کاشتند و درختان مرکبات در آب و هوای گرمسیری، جایی که امروزه فلوریدا می‌نامیم، رشد کردند، هندیان پرتغال را خورده و دانه‌ها را روی زمین می‌ریختند، کشت با چنین شیوه‌ای، سبب شد تا درختان مرکبات، به صورت وحشی پرورش یابند.

امروزه ایالات متحده در تولید پرتغال پیشگام می‌باشد، ایالت فلوریدا بیشترین درختان پرتقال را دارا بوده و نسبت به سایر ایالات و کشورها، پرتقال شیرین بیشتری تولید می‌نماید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.