مورچه خوار چه موجودی است و چگونه زندگی می‌کند؟

0

مورچه خوار حیوانی است که مورچه‌های سفید را می‌خورد. این‌ها نوعی از مورچه‌ها هستند که معمولاً آن‌ها را موریانه می‌نامیم، شاید علت اینکه مورچه خوار، مورچه‌ها را بر دیگر غذاها ترجیح می‌دهد این باشد که او فاقد دندان است.

استخوان فک مورچه خوار بسیار بلند بوده و تقریباً تمام آن با پوست پوشیده شده است.

مورچه خوار دارای دهان بسیار کوچک و زبانی کرم مانند است که بیش از ۳۰ سانتیمتر طول دارد و با یک ماده چسبنده، پوشیده شده است. هنگامی که موریانه‌ای را می‌بینید، زبان خود را بیرون آورده، موریانه بدام می‌افتد و بروی زبان مورچه خوار می‌چسبد تا اینکه شکار بلعیده شود.

با اینکه موریانه‌ها لانه‌های بزرگی از گل سفت می‌سازند، مورچه خوار بدلیل داشتن پنجه‌های بلند و بازوهای قوی می‌تواند لانه موریانه‌ها را خراب کرده و آن‌ها را شکار کند.

سه نوع مورچه خوار وجود دارد. مورچه خوار غول پیکر بر روی زمین زندگی می‌کند و طول آن بیش از ۲ متر می‌باشد که ۳۰ سانتیمتر آن را سر حیوان شامل می‌شود و دم آن نیز ۱۰ سانتیمتر است. پنجه‌های پای جلو این حیوان بلند بوده و بدین سبب مورچه خوار نمی‌تواند با آن‌ها راه برود و با کناره‌های پا بجای کف پا راه می‌رود. مورچه خوارهای غول پیکر هنگام شب به جستجوی غذا می‌پردازند و تمام روز را می‌خوابند.

تاماندوا «tamandua» گونه دیگری از مورچه خوار می‌باشد. طول آن در حدود یک متر است و موهای کوتاهی دارد، و برای انجام بسیاری از کارها از دست استفاده می‌کند. این جانور بدون دم، قادر به زندگی در بین درختان نیست.

مورچه خوار ابریشمی کوچکترین مورچه خوارها می‌باشد. طول آن در حدود ۵۰ سانتیمتر است که نیمی از آنرا دم جانور تشکیل داده. لذا این جانور نیز قادر است در بین درختان زندگی کند. در حقیقت این نوع مورچه خوار تمام روز را بروی شاخه‌های پیچ و تاب می‌خورد. مورچه خوار ابریشمی در منطقه بین برزیل و مکزیک جنوبی زندگی می‌کند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.