نام‌گذاری جانوران چگونه بوده است؟

0

تمام نام‌های انگلیسی حیوانات، به یک شیوه طرح نشده‌اند، بعضی از آن‌ها صرفاً لغات انگلیسی هستند که در زبان‌های دیگر وجود داشته‌اند. برخی از آن‌ها ترکیبی از لغاتی می‌باشند که بیان کننده خصوصیات جانور است. حال بیایید به بعضی از آن‌ها نظری افکنده و ببینیم منشاء آن‌ها از کجاست. هیپوپوتاموس یک لغت یونانی است برای اسب آبی، که هیپوس به معنای اسب و پوتاموس به معنای رودخانه است.

گرگ «Wolf» املای جدید «Wulf» به زبان آنگلوساکسن می‌باشد که به لغت لاتین «Vulpes» به معنای روباه برمی‌گردد. نام روباه از لغتی «Fax» مربوط به زبان ایسلندی، به معنای موی یال مانند، گرفته شده است.

نام اپوسوم «opossum» از کلمه «opassum» که سرخ پوستان ویرجینیا برای نامیدن این جانوران به کار می‌بردند، گرفته شده است.

کرگدن «Rhinoceros» یک اصطلاح لاتین است که از دو لغت یونانی مشتق شده است: «Rinos» به معنای بینی و «Keras» به معنی یک شاخ است و کرگدن در روی بینی خود یک شاخ دارد.

پلنگ «Leopard» از کلمه لاتین «Leopardus» به معنای شیر خال‌دار آمده است. شیر «Lion» از کلمه «Leon» و شتر «Camel» از کلمه عربی «gamel» گرفته شده است، در زبان لاتین شتر «Camelos» نامیده می‌شد.

گاو نر «Bull» از کلمه «belkan» به معنای غرش کردن است. گوزن «Deer» از لغت «deor» به معنای جانور وحشی منشا گرفته است. جوجه تیغی «porcupine» از دو لغت لاتین «Porcus» به معنای خوک و «spina» به معنای تیغ می‌باشد و بنابراین «Porcupine» خوک تیغ‌دار است.

«puss» یا پیشی نامیدن گربه توسط مصریان آغاز گردید، آن‌ها گربه را «pasht» به معنای ماه می‌نامیدند، زیرا این حیوانات در شب فعال می‌باشند. این کلمه به «pas» اختصار یافت که کلمه «puss» یا پیشی از آن گرفته شده است.

«poodle» که نوع سگ پر مو می‌باشد، از لغت آلمانی «pudle» به معنای آشفته و درهم و برهم مشتق شده است. بدین دلیل که «poodle» یک سگ آبی بود، و سگ «dog» اختصار یافته کلمه «dogger» در زبان ایسلندی است. این‌ها فقط تعدادی از نام‌های جانوران است، ولی می‌توان دید که منشاء آن‌ها تا چه حد متفاوت می‌باشند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.