زندگینامه نیکلا تسلا و مستندی در مورد او

0

نیکلا تسلا را حتما می‌شناسید؛ مخترع، مهندس برق، مهندس مکانیک و آینده نگر کروات – آمریکایی. یکی از جذاب‌ترین و جنجالی‌ترین شخصیت‌های علمی جهان که امروزه به خاطر نظریه‌ها و اختراعات و اکتشافاتش، یکی از دانشمندان محبوب جهان محسوب می‌شود. همچنین داستان همکاری وی با ادیسون» هم همیشه موضوعی جذاب برای بحث بین طرفداران این دو ش خصیت علمی بوده است. تسلا در حالی برق متناوب چند فازه خود را تکمیل کرد که برای ادیسون کار می‌کرد.

مستندی که در سال ۲۰۱۸ در باره زندگی تسلا ساخته شده است، در پنج قسمت به بررسی زوایای مختلف زندگی او می‌پردازد و بخش‌های مهم زندگی علمی تسلا را بر اساس اسناد یافت شده توسط سازمان سیا بررسی می‌کند. مستند البته سراغ جزئیات زندگی شخصی‌اش هم می‌رود. نیکلا تسلا در منطقه‌ای در کرواسی که آن روز‌ها متعلق به امپراتوری اتریش بود، به دنیا آمد. شهروندی اتریش را گرفت و سال‌ها در وین زندگی کرد و بالاخره در سن ۸۶سالگی در نیویورک فوت کرد و بیشتر سال‌های عمرش را در کارخانه لوازم خانگی وستنگهاوس کار کرد که این روز‌ها یخچال‌های ساید بای سایدش در همین بازار امین حضور خودمان هم جزو بهترین هاست.

دین یا علم؟

نیکلا تسلا، چهار خواهر و برادر داشت: ‌دان، آنجلینا، میلکا و ماریکا. علاقه تسلا به اختراع برق توسط مادرش جوکا ماندیچ شکل گرفت و در خانه و از همان کودکی وسایل کوچک خانگی را اختراع می‌کرد. پدر تسلا، میلوتین تسلا، کشیشی ارتدوکس و نویسنده بود و خیلی اصرار داشت که پسرش هم کشیش شود. اما نیکولا به علوم، دل بسته بود و مسیری متفاوت را طی کرد.

ابتدا به موسسه پلی تکنیک گراتس و بعد هم به دانشگاه پراگ رفت و مدتی در ساختمان تلفن مرکزی بوداپست کار کرد. هنگامی که در بوداپست بود، ایده موتور القایی برای اولین بار به ذهنش رسید. اما بالاخره عشق به اختراعات و برق او را در ۲۸ سالگی به فکر مهاجرت از اروپا و رفتن به آمریکا انداخت. بعد از رفتن به آمریکا، نیکولا تسلا به همراه یک معرفی نامه پیش توماس ادیسون رفت. ادیسون هم تسلا را استخدام کرد و این دو نفر خیلی زود در کنار هم شروع به کار کردند و باعث پیشرفت اختراعاتی شدند که همه‌شان به نام ادیسون سند خورد.

چندین ماه بعد، این دو به خاطر تفاوت شخصیتی از هم جدا شدند. از اینجا دونابغه روبه روی هم قرار می‌گیرند. مثلا تسلا و ادیسون در مورد برتری جریان متناوب (AC) یا مستقیم (DC) با یکدیگر اختلاف عقیده داشتند. کار به حدی بالا می‌گیرد که توماس ادیسون برای مبارزه با جریان متناوب کمپین راه می‌اندازد تا مردم را از خطرات این نوع برق و کشندگی آن آگاه کند. در مقابل هم تسلا برای اثبات ایمنی برق متناوب، جلوی چشم عموم دست به کار عجیبی می‌زند و بدنش را در برابر شوک یک جریان ۲۵۰ هزار ولتی قرار می‌دهد! برنده این نبرد تسلا بود و خب ایده تسلا هم در تمام دنیا اجرایی می‌شود.

اختراعات تسلا

تسلا در طول زندگی علمی‌اش، ایده‌هایی را برای تعدادی از اختراعات مهم – که بیشتر آن‌ها به طور رسمی توسط مخترعانی دیگر ثبت اختراع شده بودند – کشف کرد، یا آن‌ها را بازطراحی کرد و توسعه داد؛ از جمله دینام و موتور‌های القایی. تسلا همین طور در کشف فناوری رادار، فناوری اشعه ایکس، کنترل از راه دور و میدان مغناطیسی گردان که پایه و شالوده بیشتر ماشین الات هستند، پیشگام بود. تسلا سیستم الکتریکی با جریان متناوب یا آیسی را طراحی کرد که به سرعت به سیستم قدرت برجسته قرن بیستم تبدیل می‌شود و از آن زمان تاکنون استاندارد جهانی باقی مانده است.

سیم پیچ تسلا و ساختن اولین نیروگاه برق آبی روی آبشار نیاگارا هم از دیگر شاهکار‌های این نابغه بوده‌اند. ایده‌هایی فراتر از زمانه خود که معمولا روی اختراعات دیگر مخترعان ارائه می‌شد و آن‌ها را تبدیل به موتور‌ها یا وسیله‌هایی با کارایی و ارزش افزوده خیلی بیشتری می‌کرد. خلاصه همه این‌ها را گفتیم تا برسیم به سریال پرونده‌های تسلا که زندگی و اختراعات و شخصیت اخلاقی او را خیلی دقیق مورد بررسی قرار داده و بعد از دیدنش حتما نظرتان درباره این دانشمند بزرگ تغییرات اساسی خواهد کرد.

منبع: روزنامه سازندگی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.