هاری چیست و چه علائمی دارد؟

0

هاری یکی از قدیمی‌ترین بیماری‌های شناخته‌شده توسط انسان است، مرگ انسان با حیوانی که به این بیماری مبتلا شود، حتمی است و هیچ‌گونه درمانی برای آن وجود ندارد. براستی این بیماری خطرناک چیست؟ بدین علت این بیماری خطرناک است که سیستم اعصاب و مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد. عفونت بوسیله ویروسی بسیار کوچک تولید می‌شود که با میکروسکوپ‌های معمولی قابل‌رؤیت نیست. ویروس هاری می‌تواند تمام حیوانات خونگرم را مبتلا سازد، ولی انسان آن را در اثر گاز گرفتن سگ بیمار دریافت می‌کند و به همین علت است که وقتی فردی توسط سگ گاز گرفته می‌شود سعی می‌کنند تا سگ موردنظر را یافته و او را آزمایش کنند و معلوم شود آیا مبتلابه بیماری است یا خیر، ولی براستی شانس این کار وجود ندارد.

گفتن این‌که چه زمانی سگ مبتلا شده است، آسان نیست، چون زمان زیادی لازم است تا علائم بیماری بروز کند که معمولاً ۴ تا ۶ هفته بطول می‌انجامد. در ابتدا سگ آرام بوده و تب دارد، نیز تمایلی به خوردن غذا نشان نمی‌دهد سپس به هیجان می‌آید. بزاق به‌صورت کف از دهان خارج می‌شود، زوزه کشیده و عوعو می‌کند و بنظر می‌رسد که می‌خواهد گاز بگیرد. پس از ظهور این علائم، متأسفانه پس از ۳ الی ۵ روز می‌میرد. علائم بیماری در انسان نیز زودتر از سگ آغاز می‌شود. فرد مبتلا در ابتدا آرام بنظر می‌رسد، تب و کسالت دارد و پس از مدتی کوتاه، سختی و کشیدگی در عضلات را احساس می‌کند.

هنگامی‌که می‌خواهد بیاشامد، عضلات دهان و گلویش سفت شده گویی دچار تشنج موضعی شده است. تشنج عضلانی بدلیل تغییراتی است که در سیستم عصبی رخ‌داده ولی باور عامیانه این بوده که فرد از آب می‌ترسد به همین علت به این بیماری نام هیدروفوبیا با ترس از آب را داده بودند. این کلمه به معنای ترس از آب است، ولی درواقع توصیف درستی نیست.

مرگ زمانی فرامی‌رسد که عضلات تنفسی دچار انقباض دردناک و غیرارادی شوند. بنابراین می‌پذیرید که پیشگیری از این بیماری از اهمیت ویژه‌ای برخورداراست.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.