آزمایش میکروب یا عفونت معده یا هلیکوباکتر پیلوری یا H. Pylori – تفسیر و چرایی درخواست

0

نام آزمایش:

Helicobacter Pylori Test

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

H. Pylori

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

جهت بررسی وجود آلودگی با Helicobacter Pylori که باعث ایجاد زخم‌های گوارشی می‌شود پزشک این آزمایش را درخواست می‌نماید.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی، مدفوع، نمونه بافت معده یا انجام آزمایش از طریق بازدم.

 آمادگی قبل از انجام آزمایش: براساس روش‌هایی که پزشک درخواست می‌نماید یا آزمایشگاه انجام می‌دهد ممکن است آمادگی‌های خاصی مانند پرهیز از مصرف بعضی از مواد غذایی یا دارو‌ها نیاز باشد و همچنین احتمال دارد آمادگی خاصی احتیاج نباشد. قبل از انجام آزمایش با پزشک خود و یا با تکنسین آزمایشگاه مشورت نمایید.

H. Pylori دلیل اصلی زخم‌های شایع گوارشی می‌باشد. این باکتری در کشور‌های در حال توسعه شیوع بیشتری دارد. آلودگی به این باکتری باعث کاهش توان معده در تولید موکوس می‌شود و معده را در برابر اسید ضعیف می‌نماید. هلیکو همچنین می‌تواند باعث ایجاد سرطان معده شود.

محیط اسیدی معده توان از بین بردن بسیاری از مواد و بافت‌ها را دارد ولی این باکتری به وسیله آنزیم خاصی که دارد (اوره آز، Urease) می‌تواند در محیط اسیدی معده زندگی کند. درمان این باکتری به وسیله ترکیبی از آنتی بیوتیک‌ها و دارو‌های دیگر صورت می‌گیرد.

بعضی از نشانه‌های این بیماری عبارتند از: درد ناحیه شکمی که همیشگی نیست، از دست دادن وزن، عدم هضم کامل غذا، نفخ، تهوع و آروغ زدن. در صورتی که نشانه‌هایی از جمله درد شدید و ناگهانی معده و مدفوع حاوی خون یا سیاه رنگ مشاهده شد و یا هنگام استفراغ دفع خون نیز رخ داد باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

بعضی از روش‌های تشخیص هلیکوباکتر: H. Pylori Antibody: بعد از ورود هر عامل زنده خارجی به بدن، ذراتی به نام آنتی بادی تولید می‌شود این آزمایش با سنجش آنتی بادی‌هایی که بر علیه این باکتری در بدن ساخته می‌شوند، نتیجه می‌گیرد که باکتری در بدن وجود دارد یا خیر.

از فواید این آزمایش این است که نیاز به آمادگی خاصی ندارد و بعد از مصرف دارو‌ها نشان می‌دهد که در دراز مدت دارو‌ها مؤثر بوده‌اند یا خیر و از معایب آن عدم تشخیص سریع باکتری بعد از ورود به بدن می‌باشد (در حالت طبیعی حداقل ۱۰ روز طول می‌کشد تا بعد از ورود باکتری میزان آنتی بادی‌های تولید شده توسط بدن به حد قابل اندازه‌گیری توسط آزمایش برسند)

H. Pylori Stool Antigen: زمانی که باکتری در معده و یا دستگاه گوارش وجود داشته باشد از طریق مدفوع دفع می‌شود از این رو در آزمایش بررسی H. Pylori، باکتری مربوطه‌ی در مدفوع افت می‌شود.

Tissue Biopsy: این روش نیازمند انجام آندوسکوپی می‌باشد. در این روش لوله بسیار باریکی که نوک آن دارای دوربینی کوچک است از طریق دهان و مری وارد معده شده بعد از تصویر‌برداری از نقاط مختلف و در صورت وجود نقاط آسیب دیده معده، قسمتی از لایه آستری معده را برداشت می‌نماید. این قسمت از بافت معده جهت بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می‌شود که با روش‌های مختلف وجود و یا عدم وجود باکتری در بافت معده مشخص می‌شود.

Urea Breath Test: در این روش ابتدا به فرد، مایعی حاوی کرین رادیواکتیو داده می‌شود (در بعضی از آزمایشگاه‌ها کپسولی حاوی کربن رادیواکتیو همراه آب مصرف می‌شود. در صورتی که باکتری وجود داشته باشد این کربن رادیواکتیو را تبدیل به دی اکسید کربن رادیو اکتیو می‌نماید. سپس به بیمار کارتی داده می‌شود که می‌باید درون آن بازدم نماید.

موادی در این کارت وجود دارد که دی اکسید کربن رادیواکتیو را جذب می‌نماید و براساس آن میزان تولید گاز. CO و میزان تراکم باکتری را نیز می‌توان گزارش کرد. در بعضی روش‌ها ابتدا کارتی را به عنوان شاهد به بیمار می‌دهند که در آن می‌دهد سپس کربن رادیواکتیو را مصرف می‌کند و دوباره در کارت دیگری می‌دهد. پس از مقایسه نتایج، نتیجه آزمایش گزارش می‌شود. این آزمایش محدودیت‌های زیادی از جمله محدودیت‌های غذایی و دارویی دارد ولی آزمایشی قابل اتکا است و نتایجی دقیق دارد.

   

پستهای اخیر

تصاویر سوررئال و پرمعنی لیزا آیساتو

لیزا آیساتو یک هنرمند و نویسنده شناخته شده در زمینه کتاب‌های کودکان در نروژ است. سابقه کار او به سال 2008 برمی‌گردد، زمانی که تعدادی از کتاب‌هایش را منتشر کرد و نیز به دیگر نویسندگان در زمینه تصویرگری کتاب‌هایشان کمک کرد و آثاری را هم به…

تویوتا تصویر واضح و با کیفیتی از پیکاپ توندرا ۲۰۲۲ منتشر کرد

در چند روز اخیر، تصاویری از خودروی توندرا ۲۰۲۲ در اینترنت منتشر شد اما شرکت تویوتا در اقدامی جالب، به جای رد این تصاویر یا اعلام موضعی خنثی، تصمیم گرفت آتش طرفداران این پیکاپ اندازه بزرگ را با انتشار یک عکس رسمی با کیفیت و وضوح بالا،…

مردی که ۴۰ سال بود نابینا شده بود، به کمک ژن منتقل شده توسط یک نوع جلبک، بینایی در حد تشخیص اشیا…

مطابق خبر جالبی که مدتی پیش منتشر شده، یک مرد 58 ساله که نابینا بود، درمان امیدبخشی دریافت کرده که شاید در آینده نزدیک، زندگی افرادی زیادی شبیه او را تغییر بدهد. شدت بینایی این مرد در حدی بود که تقریبا قادر به تشخیص اشیا در روز و شب نبود.…

خشم شهروندان تگزاسی: ترموستات‌های هوشمند با دخالت شرکت‌های توزیع انرژی، دمای خانه‌ها را ۴ درجه بالا…

در فضای مجازی کاربران ایرانی، لطیفه‌ها در مورد حساسیت‌ پدرهای خانواده در مورد مصرف برق زیاد به واسطه استفاده زیاد از کولر و تجهیزات برودتی زیاد است. اما جالب است بدانید که برخی شهروندان تگزاسی هم متوجه شده‌اند که اختیار کنترل دمای منزل خود…

چگونه از اینستاگرام ۴۰۰ هزار دلار درآمد کسب کردم – سرگذشت اریکا کرامر

در دسامبر ۲۰۱۸، من (اریکا کرامر) و شوهرم به طور کامل ورشکسته شدیم. برخی از هفته‌ها توانایی خرید مایحتاج اولیه زندگی را هم نداشتیم؛ چه برسد به هزینه‌های تجملاتی. یک روز صبح، مدام دور صندلی عقب ماشین می‌چرخیدم تا بتوانم راهی برای خرید یک قرص…

چرا ایلان ماسک بسیار موفق است؟ همه‌چیز به این ۵ ویژگی اصلی شخصیت او برمی‌گردد

موفقیت‌های ایلان ماسک بی‌پایان هستند و هریک برای یک کارآفرین خواب رویایی: بنیان‌گذار غول مالی پی‌پال، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا که به معنای واقعی کلمه دنیا را تغییر داد؛ بنیان‌گذار شرکت اسپیس‌ایکس که سعی دارد ما را وارد جهان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.