چه چیز باعث می‌شود یک هواپیما در هوا پرواز کند؟

0

برای پی بردن به این مسئله، ابتدا باید دید چه چیز هواپیما را قادر می‌سازد تا در هوا بماند. از آنجائیکه هواپیما بیشتر از هوای هم حجم خود وزن دارد، مقداری نیرو برای بالا نگه داشتن آن مورد نیاز است که نیروی بالا برنده نام دارد.

نیروی بالا برنده هواپیما بوسیله حرکت سریع بطرف جلو، بر خلاف جریان هوا ظاهر می‌شود. چگونه این حرکت نیروی بالابرنده ایجاد می‌کند؟ اینکار با جریان هوا در مجاورت بال‌ها صورت می‌گیرد.

در حین حرکت بطرف جلو، هوا در بالا و زیر بال‌ها جریان می‌یابد. هوای زیرین بال‌ها بطرف بالا به بال‌ها فشار می‌آورد. هوای روی بال‌ها بطرف انحنای ملایمی در روی بال‌ها نیرو وارد ساخته، محدوده‌ای با فشار کم را بوجود می‌آورد. بنابراین دو پدیده خواهیم داشت، هوای زیر بال‌ها که به بالا فشار می‌آورد و فشار کم بالای بال‌ها که به کشیده شدن بال‌ها به سمت بالا کمک می‌کند. و نتیجه این دو عمل بالا رفتن می‌باشد.

برای حرکت هواپیما بطرف جلو از نیروی موتور استفاده می‌شود. ملخ هواپیما بطرف جلو در هوا می‌چرخد. این بدین علت است که وقتی هوا سریع جریان یابد با بعضی چیزها با سرعت بطرف آن حرکت می‌کنند، هوا مانند یک جسم جامد عمل می‌کند. این کشیده شدن هواپیما بطرف جلو نیروی موتور نام دارد و بر نیروی کششی که از طرف هواپیما اعمال می‌شود غلبه می‌کند. نیروهای بالا برنده نیز بر نیروی جاذبه غلبه کرده و این باعث می‌شود که هواپیما در هوا بماند. مادامیکه نیروی بالا برنده «بطرف بالا» و نیروی جاذبه «بطرف پائین» کاملا یکسان هستند، هواپیما یکنواخت و مستقیم پرواز می‌کند. اگر سرعت آن افزایش یابد، بعلت افزایش در نیروی بالا برنده، هواپیما بالا رفته و خلبان باید قسمت جلو هواپیما را بطرف پائین برگرداند.

وقتی سرعت آن کاهش می‌یابد خلبان باید قسمت جلو را بطرف بالا براند. اگر سرعت کم شده و جلو هواپیما بالا نرود، جهت طبیعی جریان هوا را از دست رفته و نیروی بالا برنده از بین می‌رود. قسمت جلوی آن پائین افتاده، هواپیما از حرکت باز ایستاده و ممکن است شروع به چرخش نماید. هنگامی که هواپیما در ارتفاع زیادی بالای سطح زمین از حرکت بایستد. این ارتفاع آن را قادر خواهد ساخت تا دوباره سرعت خود را بدست آورد، ولی اگر در نزدیک سطح زمین باشد ممکن است سقوط نماید.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.