ورزش شیرجه چند سال قدمت دارد؟

0

احتمالاً بشر در مدت کوتاهی بعد از یادگیری شنا، شیرجه را آموخت. او بعد از آنکه توانست از خشکی به آب قدم گذارد، پرش در آب را شروع کرد. و بعد از یادگیری پرش، احتمال به پرش در آب از طریق شیرجه با سر اقدام کرد، ولی تا اواخر قرن نوزدهم طول کشید تا شیرجه نمایشی مطرح شود.

ورزشکاران از کشورهایی مانند سوئد، آلمان و فنلاند که می خواستند و تکنیک‌های نمایشی خود را اصلاح کنند، در طی جلسات مختلف به تمرین دریافتند که سطح آب نسبت به زمین برای فرود آمدن نرم‌تر است. در نتیجه این تمرینات، این ورزش که امروزه معمولاً شیرجه رقابتی نام دارد، در اروپا عرضه شد در سال ۱۹۰۴ که علاقه جهانی  نسبت به این نوع ورزش به وجود آمد.

انواع مختلف رقابت‌های شیرجه برای برگزاری مسابقات قهرمانی شیرجه المپیک در طول بازی‌های المپیک آن سال وجود داشت.

هر شیرجه در مسابقه ارزشی دارد که مبنای آن: دشواری و زیبایی انجام کار است. از زمان حمل این شیرجه در المپیک در سال ۱۹۰۴، لیست شیرجه‌های رقابتی دائماً تغییر یافته چنانکه شیرجه‌های قدیمی حذف و انواع جدیدی اضافه می‌شوند.

در شیر از روی سکو، تخته شیرجه وجود ندارد، این نوع شیرجه معمولاً از روی یک سکوی بلند انجام می‌شود. در شیرجه از روی تخته، یک تخته بلند و نرم خاصیت ارتجاعی دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. که این نوع بعد از شیرجه از روی سکو به وجود آمد. در این حالت نسبت به حالت قبل، شیرجه در ارتفاع نزدیکترین نسبت به آب انجام می‌شود. امروزه شیرجه رقابتی یکی از ورزش‌های عالی در مدارس و دبیرستان هاست. بسیاری از ورزشکاران این رشته در طی دوران مدرسه و دبیرستان وارد مسابقات می‌شوند سال‌های متمادی در مسابقه را انجام می‌دهند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.