پشه‌ها در زمستان به کجا می‌روند؟ واقعا نمی‌دانید؟

0

نمی‌توانیم پشه‌ها را در زمستان، در مناطقی که دارای زمستان‌های سرد هستند، ببینیم. اما هنوز هم ممکن است آنجا باشند. آن‌ها بشکل متفاوت از حشرات بالداری که می‌شناسیم زنده هستند.

یک پشه اولین بخش از زندگی خود را در آب گذرانده و بقیه را در خشکی و هوا سپری می‌کند. زندگیشان هنگامی آغاز می‌شود که پشه ماده در آب راکد تخم گذاری می‌کند. بزودی نوزاد حشره یا لاروها، از تخم بیرون آمده و برای یافتن غذا در آب‌های اطراف شنا می‌کنند. در این هنگام لاروها به شفیره یا «Tumbler» تبدیل شده و سپس هر یک از آن‌ها به حشره‌ای کامل مبدل و بلافاصله پرواز می‌کنند. تمام این مراحل از نخم تا پشه بالغ ممکن است فقط ۹ با ۱۴ روز بطول بیانجامد. اما با فرا رسیدن زمستان و سرما، تخم‌ها در حالت رکود باقی مانده و نوزادان پشه‌ها نمی‌توانند از تخم بیرون آیند.

در گونه‌های زیادی از پشه‌ها، ماده‌های بارور زمستان را در نوعی خواب می‌گذرانند. بنابراین پشه‌ها در زمستان بصورت پشه‌های بالغ، تخم، لارو و شفیره می‌باشند.

یک واقعیت جالب آنست که گاهی اوقات فکر می‌کنیم پشه‌ها بعنوان بزرگترین آفات در آب و هوای گرمند. در حقیقت بدترین آفات در نواحی شمالی کانادا، آلاسکا و سیبری می‌باشند.

علت این امر آنست که تخم‌های پشه قادر است که در زمستان در داخل برف زنده بمانند. با آب شدن برف‌ها حشرات از تخم بیرون آمده و همانگونه که در داستان‌ها نقل شده، در گروه‌های بزرگ، دیوانه وار انسان را از محل زندگی خود می‌رانند.

البته خطری که از جانب پشه‌ها متوجه انسانست، تنها این نیست که آن‌ها موجبات آزار انسان را فراهم می‌کنند، بلکه از این جهت است که آن‌ها موجب انتشار بیماری‌ها می‌شوند. و این کار هنگامی صورت می‌گیرد که پشه‌ها شخص بیماری را نیش زده و بدنبال آن شخص سالمی را نیش بزنند. بدین وسیله میکروب‌ها و ویروس‌هایی را که مولد بیماریند از خون شخص مریض گرفته و هنگام نیش زدن شخص سالم، از طریق بزاق خود به بدن او تزریق می‌کنند.

میکروب‌ها هیچ نفعی برای پشه نداشته، بلکه پشه فقط علاقمند به خون است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.