چاه آرتزین چیست؟

0

در یک چاه آرتزین، آب مانند چشمه آب گرم از درون زمین به بالا فوران می‌کند. نام آن از ناحیه‌ای بنام آرتوریس، واقع در شمال فرانسه اقتباس شده است که اولین چاه از این نوع در اروپا در ۸۰۰ سال پیش حفر شد.

این نوع چاه فقط در شرایط معینی ایجاد می‌شود. باید طبقه‌ای از سنگ‌های متخلخل یا شن، بین دو لایه سخت و غیرقابل نفوذ نسبت به آب از سنگ و یا خاک رس قرار گرفته باشد. در بعضی مناطق این طبقه در سطح زمین است. بنابراین آب باران و برف در زمین فرو رفته تا جائیکه بین دولایه سخت در بالا و پائین محبوس شود. در آنجا تحت فشار محبوس مانده تا توسط حفر چاه و یا مانند آن، آزاد شود.

هنگامی که سوراخی به قطر چند سانتیمتر ایجاد می‌شود و مستقیماً از میان طبقات سخت بالایی تا شنی پائین می‌رود، آب آزاد شده، با نیروی بسیار زیاد به بالا فوران می‌کند.

چینی‌ها و مصریان قدیم، چاه‌های آرتزین حفر می‌کردند. حفر بعضی از چاه‌های قدیمی اروپایی ۶ یا ۸ سال طول می‌کشید اما دستگاه‌های جدید امروزی حفاری را بسیار سریع و آسان ساخته است.

نزدیک اگمونت، در جنوب داکوتا دو چاه با عمق ۹۱۵ متر حفر شده که روزانه ۴ میلیون لیتر آب ذخیره می‌کنند. گذشته از چنین عمقی این آب وقتی که به سطح زمین می‌رسد، دمایی از حدود ° ۳۷ را نشان می‌دهد. چاه دیگری در این ناحیه با آب داغ‌تری فوران می‌کند.

چندین شهر بزرگ در ایالات متحده و نیز در بسیاری از نواحی لندن، همه با قسمتی از آب مورد نیاز خود را از چاه‌های آرتزین به دست می‌آورند، بزرگ‌ترین نواحی چاه‌های آرتزین در استرالیا واقع شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.