چرا برخی از افراد صوت زیبایی دارند؟

0

آیا می دانید که هنگام بکار بردن صدا، درواقع مثل آنست که یک آلت موسیقی را بکار می اندازید. شما با یکی از مشکلترین و پیچیده ترین آلات موسیقی شناخته‌شده توسط بشر این کار را انجام داده اید و به این دلیل می‌توانید از آن استفاده کنید که در کودکی آن را آموخته و همواره تمرین داشته اید.

حال، تارهای صوتی را در نظر بگیرید که تنها قسمتی از دستگاه تولید صدا می‌باشد. کنترل این تارها، به دقت زیادی نیاز دارد.۱6 ماهیچه که ظریفترین ماهیچه ها در بدن می‌باشند، تارهای صوتی ما را بحرکت در می‌آوردند و قادرند ۱۷۰ وضعیت مختلف را بخود بگیرند.

تنها لازم است مقدار کافی هوا بطرف بالا رانده شود تا آن‌ها را در جهتی بخصوص مرتعش سازد. اگر کشیدگی تارهای صوتی سبب شود تا در حدود ۸۰ بار در هر ثانیه مرتعش شوند، ارتعاشاتی که به‌صورت صدا می‌شنویم بم می‌باشند و چنانچه ۱۰۰۰ بار در هر ثانیه مرتعش شوند، صدای زیر شنیده می‌شود. زیر و بم بودن صدای ما، توسط طول تارهای صوتی تعیین می‌شود.

دستگاه صوتی انسان، دستگاهی است پیچیده، همراه با دیواره‌هایی از استخوان‌ها، ماهیچه ها، غشاء مخاطی و فضای تشدید کننده که به‌عنوان‌مثال شبیه آن قست از ویولون که صدا در آن مرتعش می‌شود، با جعبه ویولون، می‌باشد.

ازجمله این فضاها می‌توان: از نای، ریه، حفره های بینی و دهان، سینوسهای بینی و قفسه سینه نام برد. دامنه و کیفیت صدا به فرم و اندازه فضای تشدید کننده بستگی دارد. افرادی که صوت زیبا و دلنشینی دارند، فضاهای تشدید کننده ایشان طوری شکل گرفته که بمانند یک آلت موسیقی کامل و عالی است ولی داشتن این‌ها کافی نیست، بلکه شخص باید توانایی بهره گیری هنرمندانه از آن را داشته باشد. یک خواننده از تمامی دستگاه‌های صوتی خود استفاده می‌کند، از دیافراگم گرفته تا سینوسها قدامی.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.