چرا برخی از مردم کوتاه قد هستند؟

0

مرم کوتاه قد یا بقول برخی از مردم، کوتوله‌ها، از دیرباز مردم را مجذوب خود می‌ساخته‌اند. بسیاری از درباریان و پادشاهان، از کوتوله‌ها بعنوان وسیله سرگرمی خاندان سلطنتی استفاده می‌کردند و یکی از معروف‌ترین کوتوله‌ها: ژنرال «Tom Thumb» بود که میلیون ها نفر او را دیده‌اند. نام واقعی او چارلز استراتون بود که در ۲۵ سالگی کمتر از ۱۰۰ سانتیمتر قد و ۱۱ کیلو وزن داشت!

مرد یا خیلی بلندند یا خیلی کوتاه و یا دارای قامتی طبیعی می‌باشند. رشد بیش از حد یا کمتر از آن، در اثر فعالیت زیاد و یا عدم فعالیت طبیعی برخی غدد بوجود می‌آید.

بطور کلی میزان قامت افراد، در رابطه به توارث است. در آفریقا: قبایلی نظیر واتوسی و ماسانی دارای مردانی به بلندی ۲ متر است. این رقم برای افراد قبیله معمولی و نرمال است. در عین حال قبایل کوتاه قد نیز وجود دارند که قامت افراد در حدود cm130 می‌باشد که این نیز برای آنان طبیعی و عادی است.

کوتوله‌هایی که قامت آن‌ها غیرطبیعی است، در اثر نوعی نقص در غدد مترشحه داخلی به این عارضه مبتلا می‌شوند. این غدد که شامل هیپوفیز، غدد فوق کلیوی و غدد جنسی نر و ماده می‌باشند همگی می‌توانند بر رشد قامت فرد، تأثیر بگذارند.

نوعی از کوتوله‌ها هستند که در اثر ابتلاء به یک بیماری، دارای سر و بدن طبیعی بوده ولی دست و پای آن‌ها کوتاه مانده است. اسکلت یک اندام طبیعی، در دوران کودکی و بلوغ رشد می‌کند و علت این امر: تبدیل سلول‌های غضروف به سلول‌های استخوانی توسط مراکز رشد موجود در انتهای استخوان‌هاست. بیماری‌های غضروفی، می‌تواند باعث توقف رشد طبیعی دست و پا شوند.

کوتولگی می‌تواند در اثر فقدان هورمون‌های غده هیپوفیز باشد. کودک در چند سال اولیه زندگی، رشد کرده و ناگهان رشد آن متوقف می‌شود و اندام او به شکل بچه‌گانه باقی می‌ماند. چنین کودکی را می‌توان با دادن هورمون معالجه کرد.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.