چرا بر روی دریاچه‌ها مه وجود دارد؟

0

مه، شبنم و ابرها به هم مربوط می‌باشند. در حقیقت تغییر در شرایط از جمله وجود با عدم هوای جاری می‌توانند موجب تشکیل مه، شبنم با ابر شود. بیائید این موضوع را بررسی کنیم و ببینیم که چرا مه فقط در جاهای مشخصی ظاهر می‌شود. ذرات مه کوچک بوده و قطر آن‌ها کمتر از ۰.۰۰۱ میلی‌متر است. هنگامی که هوا مه آلود باشد، به این دلیل که بیش از ۱۲۲۷ ذره از ذرات مه در یک ۲cm هوا وجو دارند، نمی‌توانید جلو خود را ببینید. برای تشکیل مه باید رطوبت از هوا خارج و متراکم شود. به این معنی که باید به روش‌های مختلف سرد شود زیرا هوا سرد به اندازه هوای گرم نمی‌تواند رطوبت زیادی در خود نگه دارد. هنگامی که هوا تا یک درجه مشخص سرد می‌شود، شبنم یا نقطه اشباع نامیده می‌شود که پس از آن به‌تدریج مه تشکیل می‌شود.

تشکیل مه، احتیاج به هوای سرد آمیخته با هوای گرم را دارد. اگر فقط هوای سرد وجود داشته باشد و نزدیک به زمین باشد، در این صورت شبنم خواهیم داشت. هنگامی که جریان هوا به سرعت صعود کند و در ارتفاعات بالا سرد شود، ابر خواهیم داشت.

بنابراین جریان‌های هوا که ترکیبی از هوای سرد و هوای گرم تر هستند، برای تشکیل مه باید آرام و ملایم باشند. یکی از شرایطی که در آن مه تشکیل می‌شود هنگامی است که یک توده هوای گرم، از روی منطقه‌ای سردسیر یا دریای سرد عبور می‌کند، یا وقتی که هوا سرد از روی آب گرم بگذرد که این حالت صبح زود در فصل پائیز نزدیک دریاچه‌ها و استخرها روی می‌دهد. هوای سرد و جریان‌های هوای گرم به آرامی با یکدیگر مخلوط شده و روی دریاچه‌ها مه به وجود می‌آورند که به نظر می‌رسد در هوا معلق است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.