چرا بسیاری از اسامی ایرلندی با O شروع می‌شوند؟

0

شما درباره نام خویش چه احساسی دارید؟ آیا فکر می‌کنید که نام شما می‌تواند گویای شخصیت شما باشد؟ آیا خودتان این نام را انتخاب کرده‌اید؟

امروزه تنها افرادی که نام‌های متناسب با خویش دارند، هنر پیشگان می‌باشند، بقیه افراد دارای نام‌هایی هستند که والدین‌شان انتخاب می‌کنند، اگر چه ممکن است این نام‌ها گویای شخصیت آن‌ها نباشد.

نام، اول همیشه توسط والدین برای کودک انتخاب می‌شود، زمانی این نام یک معنای خاص برای والدین داشت و ممکن بود بیان کننده شکل ظاهری کودک و یا احساس والدین باشد، برای مثال نام «Samuel» در زبان عبری به معنی «درخواست شده از خداوند» می‌باشد، و نام «Blanche» در فرانسه برای لغت سفید به کار می‌رود.

با گسترش شهرها و زیاد شدن افرادی که با یکدیگر در یک منطقه زندگی می‌کردند، تشخیص افراد از یکدیگر به وسیله نام‌های آن‌ها مشکل گردید، زیرا تعداد زیادی نام «John» و «William» و «David» وجود داشت. فرض کنید دو نفر با نام «John» بودند که شما آن‌ها را می‌شناختید و برای معرفی «John» مورد نظر به شخص دیگری باید می‌گفتید من در مورد «John» پسر «William» صحبت می‌کنم، بنابراین ایده تشخیص افراد از یکدیگر با ذکر نام پدر آن‌ها به وجود آمد و مع هذا «John» مورد نظر به صورت «John» پسر «William» نامیده می‌شد و ممکن بود به طرق مختلف بیان شود. مانند «John William» یا «John Wilson» که تمام این‌ها دلالت دارد بر این که «John» پسر «William» است.

در ایرلند، پیشوند «O’» به معنای (از) می‌باشد، بنابراین زمانی که ایرلندی‌ها می‌خواستند بگویند «John» پسر «Brian»، از این پیشوند استفاده کرده و نام John O’ Brian»» را بیان می‌کردند. تمام اسامی ایرلندی که با «O’» شروع می‌شوند، از این شیوه تعیین هویت پسر به وسیله، نام پدر، به وجود آمده‌اند.

اسکاتلندی‌ها نیز از همین روش استفاده می‌کردند، فقط پیشوند مورد استفاده آن‌ها «mac» به معنای پسر بود، که به صورت مختصر «mc» و یا «» نیز به کار می‌رفت، بنابراین «John Mc Brian» به معنای «John» پسر «Brian» معروف گردید.

روش‌های بسیاری برای تشکیل نام‌های خانوادگی وجود داشته‌اند، بعضی مواقع معرف مکانی بود که شخص زندگی می‌کرد. اگر توماس در نزدیکی جنگل یا درختِ زار زندگی می‌کرد، او را: «Thomas Wood» یا «Thomas Atwood» می‌نامیدند. بعضی مواقع نام خانوادگی از یک لقب مانند «Brown»، Drink Waters»» و یا «Long Fellow» گرفته می‌شد. اگر بخواهید امروز نام خانوادگی خود را برگزینید، چه اسمی انتخاب می‌کنید؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.