چرا زن‌ها ریش ندارند؟

0

همان‌گونه که پروبال ویژگی پرندگان است، مو نیز از خصوصیات پستانداران می‌باشد. چرا پستانداران مو دارند؟ دلایل مختلفی وجود دارد، اجازه بدهید برخی را بررسی کنیم: ارزش اصلی داشتن مو، حفظ دمای بدن است. در مناطق گرمسیر ممکن است عمل عکس را انجام دهد. بعضی از حیوانات مناطق گرمسیری بوسیله مو، از برخورد مستقیم اشعه خورشید به بدن خود جلوگیری می‌کنند. موهای بسیار بلند در برخی از نقاط بدن، اغلب برای هدف خاصی می‌باشد. برای مثال: یال ممکن است از گردن حیوان در برابر دندان دشمن محافظت کند. دم می‌تواند حشرات موذی را براند و کاکل باعث جلب‌توجه جنس مخالف شود، موجودی چون جوجه‌تیغی نیز با سیخ کردن موهای تیغ مانند خود به دشمن حمله می‌کند. مو ممکن است حتی به‌عنوان عضو لامسه بکار رود. سبیل گربه دارای اعصاب بخصوصی است که در برابر تماس با اشیاء عکس‌العمل نشان می‌دهد.

بنابراین درمی‌یابید که در پستانداران مختلف، مو نقشهای مختلفی را ایفا می‌کند. اما در مورد انسان چگونه است؟ می‌دانیم که موهای زیبای یک خانم، برای مردان بسیار جذاب است، ولی این را نیز قبول داریم که درگذشته مو، نقش مهم‌تری را در زندگی داشته است.

هنگامی‌که نوزادی بدنیا می‌آید: بدنش با کرک نرمی پوشیده شده که پس از چندی جای آن را موهای ظریفی می‌گیرد که در همه کودکان می‌بینیم، سپس در سنین بلوغ، مبدل به پوشش نهایی از موهایی شود که در سنین بالا نیز در شخص باقی می‌ماند.

رشد و نمو موها در سنین بلوغ، بوسیله غدد جنسی تنظیم می‌شود. هورمون جنسی نر، باعث رشد موهای صورت و بدن می‌شود، درحالی‌که موهای سر رشد چندانی ندارند. هورمون‌های جنسی زنانه: درست در جهت عکس عمل می‌کنند. رشد موهای سر، سریع است، در حالیکه رشد موهای صورت و بدن اندک می‌باشد. بنابراین زنان، ریش و سبیل ندارند چون غدد و هورمون‌های مختلف بدن آن‌ها کاملاً در جهت جلوگیری از آن عمل می‌کنند.

برای توضیح این مطلب و اینکه غدد و هورمون‌های مردانه، سبب رشد موهای صورت می‌شوند، شاید لازم باشد به گذشته بازگردیم و تاریخ را ورق بزنیم. زمانی، منظور از گذاشتن ریش این بود که فرق بین زنان و مردان و تشخیص آنان از راه دور آسان باشد و نیز به مرد ظاهری باقدرت و محترم بدهد و همچنین او را برای زن، بیشتر جذاب سازد. خداوند به مرد برای جذب جنس مخالف کمک نموده، همان‌طور که در مورد سایر مخلوقات این کار را کرده است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.