چرا سیل به وجود می‌آید؟

0

هنگامی که به گذشته باز گشته و تاریخ بشر را مطالعه می‌کنیم، به داستان‌ها و افسانه‌هایی بر می‌خوریم که حاکی از سیل‌های عظیم می‌باشند به این دلیل که همیشه سیل وجود داشته است. انسان‌های اولیه تعمداً در دره‌هایی در مسیر سیلاب‌ها سکونت داشتند، زیرا این مناطق بسیار حاصلخیز بودند. سیلاب چیست؟ طغیان رودخانه نسبت به ساحل و گسترش آب به جاهای دیگر. علت به وجود آمدن سیلاب چیست؟ ازدیاد آب در اثر بارندگی شدید یا از نهرها یا سایر منابع دیگری که رودخانه از آنجا تغذیه می‌شود. یک رودخانه معمولاً از آبریز می‌گیرد. و این آبگیری شدید سبب افزایش آب رودخانه و گسترش میزان آب آن می‌شود.

بعضی سیلاب‌ها سودمندند. رودخانه نیل از ابتدای تاریخ بشر سیلابی حیات بخش بوده است. زیرا همه ساله مقداری خاک، از مناطق کوهستانی به زمین‌های زراعتی حمل می‌کند. از سوی دیگر، رودخانه زرد در چین همواره موجب مرگ و ویرانی گردیده است. چنانکه طغیان آن در سال ۱۹۳۵، در حدود ۴۰۰۰۰۰۰ نفر از مردم را بی‌خانمان کرد! آیا می‌توان جلوی سیلاب را گرفت؟ احتمالاً این کار غیرممکن است، زیرا چه مردم بخواهند و چه نخواهند باران بشدت می‌بارد اما بسیاری از نتایج و اثرات آن قابل پیشگیری است که باید به‌موقع انجام گیرد.

سه روش برای جلوگیری از سیلاب وجود دارد: اولین روش، ساختن حصار یا سیل بند برای زمین‌های زراعتی است که در مسیر رودخانه قرار دارد، دومین روش استفاده از کانال‌های اضطراری است، مانند آبراه و فاضلاب که به خروج آب‌های اضافی کمک می‌نماید. روش سوم توسعه مخازن بزرگ آب برای جلوگیری از سیلاب‌ها و تغذیه آن‌ها برای نهرهای بزرگ است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.