چرا موهای برخی‌ها مجعد یا فرفری می‌شود؟

0

همه ما در مورد مو‌های خود، بسیار کنجکاویم. چه چیز رنگ مو‌های ما را تعیین می‌کند؟ چرا مو‌ها خاکستری می‌شوند؟ چرا بعضی از مو‌ها مجعدند؟ علم هنوز نتوانسته است به تمام این سؤالات در رابطه با مو‌ها، پاسخ دهد، ولی بیائید درباره چند چیز که باید مطالبی در مورد آن بدانیم، صحبت کنیم. در ریشه مو، سلول‌های مخصوصی وجود دارند که از ماده رنگی تشکیل شده‌اند. این سلول‌ها قدرت تکثیر داشته و سلول‌های جوان با ساقه‌های در حال رشد مو بطرف بالا منحرف شده و کم کم سست می‌شوند و دانه‌های رنگی که این سلول‌ها دارا هستند، در مو باقی می‌ماند. این رنگدانه‌ها، تمام رنگ‌های قهوه‌ای، از مایل به قرمز تا قهوه‌ای تیره مایل به سیاه را دارا می‌باشند. ماده سختی که در آن رنگدانه وجود دارد، زرد بوده و این ماده با رنگدانه‌ها مخلوط می‌شود. چگونگی این ترکیب رنگ مو را می‌سازد.

ساختار مو در افراد مختلف، متفاوت است. با ایجاد یک برش عرضی و مطالعه آن در زیر میکروسکوپ، می‌توان یکی از این اشکال را دید: گرد، پهن، تخم مرغی، بیضی با لوبیایی شکل. این شکل نقش مهمی را در تعیین اینکه مو‌ها مجعد هستند با نه، دارا می‌باشند. هر چه مقطع مو پهن‌تر باشد، مجعد‌تر بوده و هر چه گردتر باشد، صاف‌تر است.

مو با مقطع بیضی با لوبیایی شکل، کوتاه و مجعد بوده و بعضی اوقات فرفری مانند نامیده می‌شود که نشان ویژه نژاد سیاه است. برعکس، مو با مقطع دایره‌ای شکل، درشت و صاف می‌باشد. مو با مقطع تخم مرغی شکل، موج دار و مجعد با صاف و ابریشمی است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.