چرا همه ابرها باران زا نیستند؟

0

حتماً تا بحال با هواپیما از میان ابرها عبور کرده‌اید، یا شاید بالای کوه جایی که ابرها در اطراف شما در حال چرخشند، بوده‌اید بنابراین باید دید نسبتاً خوبی راجع به چگونگی ابرها به دست آورده باشید. ابرها تراکم مه و ذرات آب‌اند.

همان‌طور که می‌دانید، همیشه بخار آب در هوا وجود دارد. در فصل تابستان میزان بخار آب در هوا افزایش می‌یابد و این به دلیل ازدیاد درجه حرارت می‌باشد. هنگامی که بخار آب موجود در هوا زیاد باشد، کاهش دمای بخار را متراکم کرده و در این حالت می گوئیم که هوا از بخار آب اشباع شده است. در هوای اشباع شده، فقط کاهش جزئی دما، بخار آب را متراکم می‌کند. بنابراین هنگامی که اشباع هوای گرم تا جایی صعود کند که دمای پائین تر است، تراکم رخ داده و ابر تشکیل می‌شود. مولکول‌های آب با یکدیگر ترکیب شده و قطرات کوچک و بیشمار آب را به وجود می‌آورند.

اگر قطرات کوچک آب موجود در یک ابر، به یک توده هوای گرم برخورد کنند چه روی می‌دهد؟ آن‌ها تبخیر شده و ابر ناپدید می‌شود. به همین علت است که ابرها، مدام تغییر شکل می‌دهند. آب موجود در آن‌ها از حالت بخار به مایع تبدیل می‌شود.

قطرات آب موجود در ابر، وزن داشته، بنابراین جاذبه زمین آن‌ها را به پائین می‌کشد. آن‌ها به پائین و پائین‌تر تنزل می‌کنند. همچنان که در حال فرود به سطح زمین هستند، به یک توده هوای گرم‌تر برخورد کرده و تبخیر می‌شوند. بنابراین ابرهای غیرباران زا، به وجود می‌آید، آن‌ها قبل از اینکه به شکل باران به سطح زمین برسند، تبخیر می‌شوند.

اما فرض کنید که هوای پائین یک ابر گرمتر نبوده و مرطوب باشد. طبیعتا، قطرات آب تبخیر نخواهند شد و در عوض قطرات، بزرگ‌تر و بزرگ‌تر شده و تراکم روی می‌دهد. به‌زودی، هر قطره کوچک به قطره بزرگی تبدیل شده و بسمت پائین نزول کرده و باران می‌بارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.