چرا پیر می‌شویم؟ در طی روند پیری چه چیزهایی در بدن رخ می‌دهند؟

0

آیا می‌دانستید که درروم باستان، بطور متوسط مردم ۲۳ سال عمر می‌کردند؟! صدها سال پیش در ایالات‌متحده آمریکا عمر متوسط شخص تا ۴۰ سالگی بیشتر نبود!

بیشتر مردم‌دوست دارند که عمر طولانی داشته باشند. کسی نمی‌خواهد پیر شود، اما پیری از زمان تولد شروع‌شده و تا آخر عمر ادامه خواهد داشت.

همه می‌دانیم باگذشت زمان و ازدیاد سن، چه تغییراتی روی می‌دهد، همه فعالیت‌ها و واکنش‌های بدن کند می‌شود.

برخی از قوای شخص از بین رفته و حواس تحلیل می‌روند. قامت و وزن همواره کاهش‌یافته و همراه با آن، قوای بینایی و شنوایی کم شده، موها سفید و انعطاف‌پذیری پوست، کاهش می‌یابد.

همه مردم به یک اندازه پیر نمی‌شوند. ولی تغییرات ثابتی که با افزایش سن فرامی‌رسند، اجتناب‌ناپذیر است. و دلیل آن تغییراتی است که در بافت بدن و همه اندام‌ها بروز می‌کند. برای مثال: سلول بافت‌های کلیه، کبد، لوزالمعده و طحال شروع به از بین رفتن می‌کنند. چون رگهای خونی مانند سابق نمی‌توانند خون و غذای موردنیاز را به آن‌ها برسانند. تیروئید و سایر غدد نیز روبه‌زوال می‌روند.

دستگاه گردش خون نیز با بالا رفتن سن دگرگون‌شده و چون گذشته فعالانه عمل نمی‌کند. حتی نحوه تنفس ما نیز دستخوش تغییر می‌شود.

چشمان، گوش‌ها، استخوان‌ها، مفاصل، خون، پوست، مو، ناخن و دندان‌ها نیز روبه‌زوال می‌روند.

در دستگاه گوارش: ترشحات گوارش تقلیل یافته، هماهنگی و تنظیم کار معده و روده‌ها از بین رفته و سیستم گردش خون آن مختل می‌شود. بهمین دلیل، افراد مسن باید رژیم غذایی خود را تغییر دهند. این تغییرات، بیولوژیکی و غیرقابل پیشگیری است، چون بافتها می‌میرند، دیگر ازلحاظ کار آیی کیفیت اولیه را ندارند. البته این تغییرات یکنواخت نیست چنانکه یک فرد ۶۰ ساله ممکن است دارای بافتها و ارگانهایی شبیه به یک مرد ۸۰ ساله بوده، درحالی‌که سایر بخشهای بدن او در شرایط خوب و مانند مردان ۴۰، ۳۰ و یا حتی ۲۰ ساله باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.